«Ով ուժեղ է, նա էլ ճիշտ է». Ալիևը հայտարարել է, որ պատրաստ է պատերազմի
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մեկնաբանել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումները:
Ալիևի խոսքով՝ Բաքուն «կողմ է խաղաղ կարգավորմանն ու շարունակում է Երևանի հետ բանակցությունները, սակայն չի բացառում իրադարձությունների զարգացման ռազմական սցենարը»:
«Միշտ ասել եմ, որ այսօր աշխարհում ուժային գործոնն առաջնային պլան է մղվում: Աշխարհի տարբեր անկյուններում կոպտորեն խախտվում է միջազգային իրավունքը: Աշխարհում տիրում է «ով ուժեղ է, նա էլ ճիշտ է» սկզբունքը: Երկար տարիներ ավելացնում ենք մեր տնտեսական և ռազմական ներուժը: Մենք կարծես նախապատրաստել ենք մեզ այսօրվա իրավիճակին»,- հայտարարել է Ալիևը:
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը կանի հնարավոր ամեն ինչ՝ «վերականգնելու տարածքային ամբողջականությունը», ինչը, նրա խոսքով, «Ադրբեջանի և յուրաքանչյուր ադրբեջանցու գլխավոր խնդիրն է»:

Кто сильный, тот и прав: Алиев заявил о готовности к войне в Карабахе
Президент Азербайджана Ильхам Алиев прокомментировал последние развития в нагорно-карабахском урегулировании.
По словам Алиева, Баку привержен процессу мирного урегулирования и продолжает переговоры с Ереваном, однако не исключает военного сценария развития событий.
«Я всегда говорил, что сегодня силовой фактор выходит в мире на передний план. В различных уголках мира грубо нарушается международное право. В мире господствует принцип «кто сильный, тот и прав. Мы уже много лет наращиваем экономическую и военную мощь. Мы словно готовили себя к сегодняшней ситуации и сейчас готовы к ней», — сказал Алиев.
Алиев добавил, что Азербайджан будет использовать все возможности для «восстановления территориальной целостности», что, по его словам, является основной задачей государства и каждого гражданина Азербайджана.