«Հայաստանին չվստահելու հիմքեր չկան». ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ
ՌԴ ԱԳՆ՝ համաեվրոպական համագործակցության դեպարտամենտի ղեկավար Անդրեյ Կելինը մեկնաբանել է Եվրոմիության նախաձեռնած «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրին Հայաստանի և Բելառուսի մասնակցությունը:
«Ըմբռնումով ենք մոտենում մեր հայ և բելառուսցի գործընկերների հետաքրքրությանն այդ ծրագրին, որը նրանք դիտարկում են իբրև Եվրոմիության հետ համագործակցության ընդլայնման հնարավորություն, այդ թվում՝ իրենց տնտեսությունների կայուն զարգացում: Հայաստանն ու Բելառուսը մեր հուսալի դաշնակիցներն են, և նրանց չվստահելու հիմքեր չկան»,- ասել է նա «Комсомольской Правда»-ի հետ զրույցում:
Ընդ որում, Կելինը նշել է, որ Ռուսաստանում մտահոգություն կա՝ կապված «Արևելյան գործընկերության» հետ, որը, նրա խոսքով, տանում է դեպի «տարանջատում» և «առաջատար-կատարող» սկզբունքով հարաբերությունների ստեղծում:
Նա նաև հավելել է, որ Ռուսաստանն աշխատում է «Արևելյան գործընկերության» շտկման վրա, և այդ հարցում նրան օգնում են Հայաստանն ու Բելառուսը:
«Արևելյան գործընկերությունը» («Eastern Partnership») Եվրոմիության ծրագիրն է, որի նպատակը նախկին ԽՍՀՄ երկրների՝ Հայաստանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ ինտեգրացիոն կապերի զարգացումն է:

Не доверять Армении оснований нет: представитель МИД России
Директор Департамента общеевропейского сотрудничества МИД России Андрей Келин прокомментировал участие Армении и Белоруссии в программе «Восточное партнерство», инициированное Европейским Союзом.
«Мы с пониманием относимся к наличию у наших армянских и белорусских партнеров интереса к участию в программе, которую они рассматривают как возможность продвигать сотрудничество с Евросоюзом, в том числе для обеспечения устойчивого развития своих экономик. Это наши надежные союзники, и у нас нет оснований им не доверять», — сказал Келин в интервью «Комсомольской Правде».
Директор Департамента общеевропейского сотрудничества МИД России при этом отметил, что у России есть беспокойства по поводу «Восточного партнерства», которое, по его словам, ведет к созданию «разделительных линий» и созданию отношений по принципу «ведущий-ведомый».
Андрей Келин также добавил, что Россия работает над корректировкой «Восточного партнерства» и в этом деле ей помогают Армения и Белоруссия.
«Восточное партнерство» («Eastern Partnership») — программа Европейского союза, цель которой развитие интеграционных связей с шестью странами бывшего СССР: Арменией, Грузией, Азербайджаном, Белоруссией, Украиной и Молдовой.