«Հայաստանը ռուսական զենք է գնում Ղարաբաղում սպառնալիքի պատճառով». Независимая газета
Ռուսական «Независимая газета» պարբերականը հոդված է հրապարակել ռազմատեխնիկական ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության և այդ ուղղությամբ երկու երկրների միջև նոր համաձայնագրերի ձեռքբերման մասին:
Հոդվածում, մասնավորապես, խոսվում է անցած շաբաթ Մոսկվայում ՌԴ և ՀՀ պաշտպանության նախարարների միջև կայացած հանդիպման, ինչպես նաև Հայաստանին Սու-30ՍՄ կործանիչների սպասվելիք մատակարարման մասին:
«Վերջին շրջանում Հայաստանը ձգտում է որակապես և քանակապես մեծացնել իր զինված ուժերի ավիացիոն բաղադրիչը, ինչպես նաև ակտիվացնում է նորագույն սպառազինության ձեռքբերումը՝ հիմնվելով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ պայթյունավտանգ իրավիճակին, որին ներգրավված են Երևանն ու Բաքուն»,- գրում է պարբերականը:
Նշվում է, որ ռուսական բարձր տեխնոլոգիական ռազմատեխնիկայի ձեռքբերումը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակի վկայությունն է:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Մոսկվայում կայացել է ՌԴ և ՀՀ պաշտպանության նախարարներ Սերգեյ Շոյգուի և Դավիթ Տոնոյանի հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության ընդլայնումը:

Армения закупает российское оружие из-за угроз в Карабахе: НГ
Российское издание «Независимая газета» опубликовало статью об армяно-российском взаимодействии в военно-технической сфере и достигнутых в этом направлении новых договоренностей между странами.
В статье, в частности, рассказывается о состоявшихся на прошлой неделе в Москве встречах главы Минобороны Армении Давида Тонояна, а также о предстоящих поставках российских многоцелевых истребителей Су-30СМ Армении.
«В последнее время Армения стремится нарастить численно и качественно авиационную компоненту своих Вооруженных сил, равно как активизирует закупки новейших вооружений и для других видов национальных ВС, в значительной мере ориентируясь на взрывоопасный характер противостояния вокруг Нагорного Карабаха, в который вовлечены Ереван и Баку», — пишет российское издание.
Отмечается также, что закупка российской высокотехнологичной боевой техники является подтверждением высокого уровня дружеских отношений между Арменией и Россией и продолжением взаимовыгодного военно-технического сотрудничества.
Ранее сообщалось, что министр обороны России Сергей Шойгу принял в Москве армянского коллегу Давида Тонояна, с которым обсудил вопросы расширения военно-технического сотрудничества между двумя странами.