«Սիրիա զորք չի ուղարկվել». Ռուբեն Ռուբինյան
«Սիրիա զորք չի ուղարկվել, Սիրիա ուղարկվել է մասնագետների խումբ ու սա էապես փոխում է հարցը: ՊՆ-ն հստակ նշել է իրավաբանական այն հիմքերը, որոնց հիման վրա նրանք ուղարկվել են Սիրիա»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ պարզաբանել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը: «Հնչում են հայտարարություններ, որ մասնագետների խումբ ուղարկելու համար պետք է լինի պայմանագիր. ՊՆ հաղորդագրության մեջ նշված է, որ հիմքը 2001թ. պայմանագիրն է»,- հավելել է նա:
Փետրվարի 8-ին հայտնել էինք, որ ականազերծողներից, բժիշկներից և նրանց անմիջական անվտանգությունն ապահովող հայ մասնագետներից բաղկացած 83 հոգանոց խումբը հասել է Սիրիա՝ մարդասիրական օժանդակություն ցուցաբերելու նպատակով:

Рубен Рубинян: В Сирию направлен не военный контингент, а группа специалистов
В Сирию направлен не военный контингент, а группа специалистов, и это существенно меняет суть вопроса. Об этом в беседе с журналистами заявил председатель парламентской комиссии по внешним связям Рубен Рубинян.
«Министерство обороны четко отметило те правовые основания, по которым группа специалистов направлена в Сирию», - сказал Рубинян.
По словам председателя парламентской комиссии по внешним связям, звучат заявления о том, что для отправки группы специалистов должен быть договор.
«В заявлении МО указанo, что за основу был взят договор 2001 года», - отметил Рубенян.
Как мы уже сообщали, 8 февраля группа армянских специалистов, состоящая из гуманитарных саперов, медицинского персонала и обеспечения безопасности самих специалистов, в общем количестве 83 человека, прибыла в Сирию для оказания гуманитарной помощи.