EADaily-ն ՀՔԾ քննիչներին ներկայացնում է որպես «Սորոսի մարդիկ». «Փաստերի ստուգման հարթակ»
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի հիմնադրած «Փաստերի ստուգման հարթակը» հրապարակում է տարածել. «Փետրվարի 8-ին ռուսալեզու Eurasia Daily լրատվականն անդրադարձել է Մարտի 1-ի գործով Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ ներկայացնելով դրանք բավականին մանիպուլյատիվ լույսի ներքո։
Մոսկվայում տեղակայված Eurasia Daily-ի հոդվածում, մասնավորապես, անդրադարձ է արվում Մարտի 1-ի գործով ՀՀ առաջին և երրորդ նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և Սերժ Սարգսյանի հարցաքննություններին։ Հետաքրքիր է, սակայն, հոդվածի վերնագիրը՝ «Նախկին նախագահներից մեկը նստած է, մյուս երկուսին հարցաքննում են Սորոսի մարդիկ»։ Անդրադառնալով հոդվածի վերնագրին՝ նախ նշենք, որ այն ակնհայտորեն մանիպուլացնող է, քանի որ Սերժ Սարգսյանին և Լևոն Տեր-Պետրոսյանին հարցաքննել են քննիչները, իսկ նրանք ՀՀ պետական ծառայողներ են, ոչ թե «Բաց հասարակության հիմնադրամներ» կազմակերպության անդամներ։ Ու թեև հոդվածը վերնագրելիս հեղինակը Հայաստանում տեղի ունեցող դատավարությունը բոլոր հնարավոր ու անհնար մեթոդներով կապել է արտաքին ուժերի հետ, բուն հոդվածում ընդամենը ներկայացրել է Մարտի 1-ի գործով հարցաքննված նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, իսկ որպես հոդվածի առանցք՝ հարցաքննությունները կապել է ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի անձի հետ։ Վերջինս «Բաց հասարակության հիմնադրամներ» կազմակերպության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Խաչատրյանի եղբայրն է, և միմիայն այդ հիմքով պնդում է արվում, որ ՀՔԾ քննիչները «Սորոսի մարդիկ են»: Հոդվածում նաև որևէ անդրադարձ չկա այն հանգամանքին, որ Հայաստանի 3 նախագահները ներգրավված են Մարտի 1-ի գործում այն պարզ պատճառով, որ 3-ն էլ հանգուցային դեր են ունեցել 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ:
Ըստ կայքում հրապարակված տեղեկության, ռուսալեզու պարբերականը ստեղծվել է 2015 թվականին՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ և դրանց հարևան երկրների սոցիալ-տնտեսական և քաղաքական գործընթացների օբյեկտիվ լուսաբանման համար։ Հաշվի առնելով հրապարակման կոնկրետ թիրախավորումը՝ կասկածներ են առաջանում կայքի անաչառության վերաբերյալ։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ կայքը օբյեկտիվ է համարում մանիպուլյատիվ վերնագրերով ապակողմնորոշող նյութերը»։

Fip.am: EADaily представляет следователей ССС «людьми Сороса»
Русскоязычный сайт Eurasia Daily 8 февраля обратился к событиям, которые имеют место в Армении в рамках дела о событиях 1 марта, представив их в весьма манипулятивном свете. Об этом пишет «Платформа проверки фактов», созданная НПО «Союз информированных граждан».
«В статье агентства Eurasia Daily, редакция которого находится в Москве, в частности говорится о допросах первого и второго президентов Армении Левона Тер-Петросяна и Сержа Саргсяна в рамках уголовного дела о событиях 1 марта. Однако более интересным является заголовок статьи - «Один экс-президент сидит, двух других допрашивают люди Сороса». Обращаясь к заголовку, прежде всего следует отметить, что он является манипулятивным, поскольку Сержа Саргсяна и Левона Тер-Петросяна допрашивали следователи, которые являются государственными служащими, а не членами фондов «Открытого общества». И хотя при написании заголовка автор статьи всеми возможными и невозможными способами связал судебный процесс в Армении с внешними силами, в самой статье он представил лишь бывших высокопоставленных чиновников, допрошенных по делу 1 марта, а в качестве стержня статьи автор связал допросы с личностью начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна. Последний является братом председателя Совета директоров фонда Сороса «Открытое общество — Армения» Давида Хачатряна. И только на этом основании автор утверждает, что следователи ССС являются «людьми Сороса». В статье также не упоминается о том, что три президента Армении вовлечены в дело о событиях 1 марта по той простой причине, что сыграли ключевую роль во время событий 1 марта 2008 года.
Согласно опубликованной на сайте информации, агентство Eurasia Daily было создано в 2015 году для объективного освещения политических и социально-экономических процессов на Евразийском континенте. Учитывая конкретную направленность публикации, возникают сомнения в беспристрастности сайта. Складывается впечатление, что сайт считает объективными статьи с вводящими в заблуждение манипулятивными заголовками», - пишет Fip.am.