Ռ. Քոչարյանի պաշտպանը՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ու Սերժ Սարգսյանի մասին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռ. Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանն այսօրվա ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է Վերաքննիչ դատարանի որոշմանն ու հիշեցրել. «2008թ. սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանք էր առաջադրված առավել ակտիվ մասնակից 7 հոգու՝ Ալեքսանդր Արզումանյան, Հակոբ Հակոբյան, Սուրեն Սիրունյան, Շանթ Հարությունյան և այլք: 2009-ին ՔՕ 300 հոդվածը փոխվեց ու սահմանադրական կարգի տապալումը նախատեսվեց այլ հոդվածով՝ 300.1: Այդ 7-ի նկատմամբ, փոփոխության արդյունքում, քրեական հետապնդումը դադարեցվեց, քանի որ 300.1 հոդվածը խստացնում էր անձի վիճակը, դրա համար էլ խուսափեցին պատասխանատվությունից: Քրեական հետապնդումից խուսափեց նաև մեր հարգարժան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը... Հիմա մենք գտնում ենք, որ նույն ստանդարտը պետք է կիրառվի նաև պրն Քոչարյանի դեպքում»,- ասաց Ալումյանը:
Նա անդրադարձավ նաև ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հարցաքննությանը. «Ձևական հարցաքննություն է, թե՞ ոչ, կարծիք կհայտնեմ, երբ ցուցմունքը կկարդամ, իսկ դա տեղի կունենա, երբ նախաքննությունը կմոտենա ավարտին»:
Հարցին՝ կարո՞ղ է արդյոք Ռ. Քոչարյանը որևէ մեկի դեմ ցուցմունք տված լինել, ասաց. «Պարոն Քոչարյանը հայտարարել էր, որ այս մեղադրանքի պայմաններում ինքն ընդհանրապես ցուցմունք չի տալու և չի տվել»:
Անդրադառնալով Վերաքննիչ դատարանի որոշման հրապարակումից հետո լրագրողների հետ զրույցում հնչեցրած իր հայտարարությանը՝ «Դուք պատկերացնո՞ւմ եք՝ եթե ես սկսեմ մեկնաբանել, թե ինչից է տեղյակ եղել պարոն Սերժ Սարգսյանը», Ալումյանը պարզաբանեց. «Պարոն Սերժ Սարգսյանին, բացի հեռուստացույցից ուրիշ ձև տեսած չկամ: Չեմ էլ հիշում՝ ինչ ձևակերպմամբ էր հարցը ու ես հարցին հարցով պատասխանեցի, թե պատկերացնո՞ւմ եք Ռ. Քոչարյանի պաշտպանը պատասխանի՝ ինչ գիտի Սարգսյանը, նկատի ունեի՝ ես ոչ ինֆորմացիա ունեմ, ոչ էլ իմ կարգավիճակից է բխում»:

Адвокат Роберта Кочаряна о Левоне Тер-Петросяне и Серже Саргсяне
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян сегодня во время пресс-конференции обратился к решению Апелляционного суда и ответил на вопросы журналистов․
«В 2008 году против 7 наиболее активных участников - Александра Арзуманяна, Акопа Акопяна, Сурена Сируняна, Шанта Арутюняна и других, было выдвинуто обвинение в свержении конституционного строя. В 2009 году 300 статья УК была изменена и свержение конституционного строя было уже предусмотрено статьей 300․1. В связи с изменением уголовное преследование в отношении этих семерых было прекращено, поскольку статья 300․1 ужесточала статус человека. Уголовного преследования избежал также и наш уважаемый премьер-министр Никол Пашинян... Теперь мы находим, что тот же стандарт должен быть применен и в отношении Кочаряна», - сказал Алумян.
Он также коснулся допроса первого президента Армении Левона Тер-Петросяна. «О том, был ли это формальный допрос или нет, я выскажу мнение, после того, как ознакомлюсь с показаниями, а это случится тогда, когда предварительное расследование подойдет к концу».
На вопрос, мог ли Кочарян дать показания против кого-то, адвокат отметил։ «Роберт Кочарян заявил, что в контексте данного обвинения, предъявленного ему, показаний он не давал и давать не будет»․
Алумян также прокомментировал свое заявление, которое он сделал после того, как Апелляционный суд обнародовал решение. Тогда он сказал։ «Вы представляете, если я начну говорить о том, о чем знал Серж Саргсян?»․
«Я видел Сержа Саргсяна только по телевизору. Даже не помню, какова была формулировка вопроса, и я ответил вопросом на вопрос․ Я имел в виду, что у меня нет никакой информации, кроме того это не вытекает из моего статуса», - сказал адвокат второго президента Армении․