«Կրեմլը Գուաիդոյին չի ճանաչում որպես Վենեսուելայի նախագահ». Պեսկով
Կրեմլը Խուան Գուաիդոյին ճանաչում է որպես Վենեսուելայի խորհրդարանի խոսնակ և չի ճանաչում որպես երկրի նախագահ: Այս մասին, РИА Новости-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Պետության ղեկավարն է պարոն Մադուրոն, ով Ռուսաստանի գործընկերն է»,- հիշեցրել է Պեսկովը:
Ավելի վաղ Գուաիդոն հայտարարել էր, որ Վենեսուելայում իշխանափոխությունը շահավետ կլինի Ռուսաստանի և Չինաստանի համար: Նա նաև հայտնել էր, որ նամակ է հղել Ռուսաստանին և Չինաստանին:
Կրեմլի խոսնակի խոսքով՝ նման նամակ չեն ստացել, սակայն ստանալու դեպքում կուսումնասիրեն այն:
Գուաիդոյին աջակցել էր Եվրոխորհրդարանը: Գուաիդոյին Վենեսուլայի ժամանակվոր նախագահ են ճանաչել նաև ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան, Բրազիլիան, Կանադան, Արգենտինան, Չիլին, Կոլումբիան, Կոստա Ռիկան, Գվատեմալան, Հոնդուրասը, Պանաման, Պարագվայը, Պերուն, Վրաստանը, Ալբանիան և մի շարք այլ երկրներ:

В Кремле отказались признавать Гуаидо главой Венесуэлы
Кремль считает Хуана Гуаидо спикером парламента Венесуэлы и не признает его в статусе президента, заявил пресс-секретарь Владимира Путина Дмитрий Песков, сообщает РИА Новости.
"Главой государства является господин Мадуро, который является и правительство которого являются, собственно, нашими партнерами в Венесуэле", — напомнил он.
Провозгласивший себя президентом Гуаидо заявил, что направил послание в Китай и Россию. Он также высказал мнение, что Москве и Пекину выгодно изменение экономической модели Венесуэлы.
В Кремле пока письмо не получали, но обещали ознакомиться с ним, если оно поступит.
Европарламент признал Гуаидо "легитимным временным президентом" страны и призвал принять аналогичное решение страны Евросоюза.