«Վենեսուելայում իշխանափոխությունը շահավետ կլինի Ռուսաստանի և Չինաստանի համար». Գուաիդո
Վենեսուելայի խորհրդարանի խոսնակ, ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուաիդոն հայտարարել է, որ երկրում իշխանափոխությունը շահավետ կլինի Ռուսաստանի և Չինաստանի համար: Այս մասին նա ասել է Reuters-ի հարցազրույցում:
«Վենեսուելայում կայունությունն ու ռեժիմի փոփոխությունն ամենից շատ պետք է ձեռնտու լինի Ռուսաստանին և Չինաստանին: Նախագահ Մադուրոն չի պաշտպանում երկրի շահերը, իսկ օտարերկրյա ներդրողների համար շահավետ չէ նման գործընկեր ունենալ»,- ասել է նա:
Բացի այդ, Գուաիդոն նշել է, որ արդեն փորձել է կարգավորել Մոսկվայի և Պեկինի հետ շփումները: Նա նաև խոստացել է հաղթանակի դեպքում սատարել պետական արժեթղթերի և պարտատերերի առջև նախկինում ստանձնած պարտավորությունները:

Гуаидо назвал смену власти в Венесуэле выгодной для России и Китая
Спикер парламента Венесуэлы Хуан Гуаидо, объявивший себя временным президентом государства, в интервью агентству Reuters заявил, что смена власти в стране пойдет на пользу ее главным торговым партнерам — Москве и Пекину.
"Россию и Китай должны больше всего устраивать стабильность и смена нынешнего режима", — сказал он.
По его словам, президент страны Николас Мадуро "не защищает интересы Венесуэлы" и иностранные инвестиции — и поэтому невыгоден в качестве партнера.
Кроме того, Гуаидо отметил, что уже пытался наладить контакты с Москвой и Пекином.
Спикер парламента также пообещал в случае победы оппозиции придерживаться всех ранее взятых обязательств перед кредиторами и владельцами государственных бумаг.