Կայացել է Դավիթ Բաբայանի՝ «Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հիդրոքաղաքականությունը» գրքի շնորհանդեսը
![]() Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ, Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դավիթ Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երևանում կայացել է իմ նոր «ԱԴՐԲԵՋԱՆԱ-ՂԱՐԱԲԱՂՅԱՆ ՀԱԿԱՄԱՐՏՈՒԹՅԱՆ ՀԻԴՐՈՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ» գրքի շնորհանդեսը 21-րդ դարում մարդկությանն սպառնացող ավանդական վտանգները, ինչպիսին է, օրինակ, ռազմական վտանգը, այլևս երկրների և ժողովուրդների անվտանգության կարևորագույն մարտահրավերները չեն լինի: Հատուկ արդիականություն է այսօր ձեռք բերում անվտանգության այնպիսի բնագավառը, ինչպիսինն է բնապահպանական անվտանգությունը, մասնավորապես, դրա ջրային բաղադրիչը: Նման խնդիրների առաջ է կանգնած նաև Արցախի Հանրապետությունը, որի համար այս խնդիրը բարդանում է նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված լինելու պատճառով: Հետևաբար, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության լուծման գործում պետք է հաշվի առնվեն կարգավորման այնպիսի տարբերակներ, որոնք կապահովեն ԼՂՀ լիարժեք և արդյունավետ «ջրային» անվտանգությունը: Մենագրությունը բաղկացած է վեց գլուխներից: Առաջին՝ «Գլոբալ հիդրոքաղաքականությունը ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում» գլխում անդրադարձ է կատարվում այնպիսի հարցերին, ինչպիսիք են ջրի խնդիրն ու ջրային պաշարների սակավությունը, ջրային հակամարտությունները, ջրային անվտանգությունը, հիդրոահաբեկչության և տեխնածին աղետների սպառնալիքները: Այստեղ բերված են օրինակներ մոլորակի ամենատարբեր շրջաններից (Ամերիկա, Եվրոպա, Մերձավոր Արևելք, Ղրիմ, Կենտրոնական Ասիա, Հեռավոր Արևելք): Երկրորդ՝ «Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտություն. էթնոքաղաքական բնագավառները» գլխում ուսումնասիրվում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության տարբեր բնագավառներ, ընդգծվում է Արցախի Հանրապետության ամբողջական անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությունը՝ բացառելով Ադրբեջանի կողմից ցանկացած վնասակար ազդեցություն Ղարաբաղի վրա, որի գոյությունից է մեծապես կախված հայոց պետականության ապագան ընդհանրապես: Երրորդ՝ «Արցախի ջրային ռեսուրսները» գլխում նկարագրվում են Արցախի Հանրապետության հիմնական ջրային ռեսուրսները՝ գետեր, լճեր և ջրամբարներ, ստորգետնյա աղբյուրներ: Չորրորդ՝ «Ադրբեջանի հիդրոքաղաքականությունը նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի (1921-1988թթ.) նկատմամբ» գլուխն ուսումնասիրում է նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի նկատմամբ Ադրբեջանի հիդրոքաղաքականությանն առնչվող հարցեր: Գլուխը բաղկացած է երեք ենթագլուխներից՝ «ԼՂԻՄ-ի սոցիալ-տնտեսական զարգացման լիակատար զսպանն ողղված Ադրբեջանի հիդրոքաղաքականությունը», «Բաքվի իշխանությունների հիդրոժողովրդագրական քաղաքականությունը նախկին ԼՂԻՄ-ում» և «Հիդրոահաբեկչություն»: Հինգերորդ՝ «Ջրային ռեսուրսների ռազմավարական նշանակությունն Արցախի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և պետականաշինության գործընթացում» գլխում քննարկվում է Արցախի Հանրապետության համար ջրային ռեսուրսների կարևորությունը: Այս համատեքստում կարևոր դեր են խաղում Արցախի մի շարք տարածքներ, մասնավորապես, Քաշաթաղի, և հատկապես՝ Շահումյանի (Քարվաճառի) շրջանները: Վերջինս նաև Հայաստանի Հանրապետության ջրային անվտանգության կարևորագույն բաղադրիչն է, հատկապես հաշվի առնելով, որ Քարվաճառի շրջանում են սկիզբ առնում Արփա և Որոտան գետերը, որոնք, ի թիվս այլ բաների, կարևոր դեր են խաղում Հայաստանում ջրի հիմնական աղբյուրը՝ Սևանա լիճը փրկելու գործում: Եվ վերջապես, վեցերորդ գլխում ուսումնասիրվում են Արցախի և Ադրբեջանի՝ որպես հարևան երկու պետությունների միջև ապագայում փոխշահավետ համագործակցություն հաստատելու հեռանկարները: Ջրային ռեսուրսների հարցում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հարաբերությունների ժամանակացույցը, որը ներկայացված է գրքում, բաժանված է երկու փուլի: Առաջին փուլն ընդգրկում է Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի հիդրոքաղաքականությունը խորհրդային ժամանակաշրջանում: Այն մտավ գագաթնակետային փուլ 1960-ականների վերջին, երբ Ադրբեջանում իշխանության եկավ Հեյդար Ալիևը: Ալիևի դարաշրջանի սկիզբ առնելու հետ մեկտեղ Բաքվի իշխանություններն սկսեցին բացահայտորեն «ջրային ճնշման» քաղաքականություն վարել նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի նկատմամբ, ինչպես նաև իրականացնել «հիդրոժողովրդագրություն», այսինքն՝ տարածաշրջանի կարևորագույն գետերի աղբյուրների նկատմամբ ժողովրդագրական գերիշխում: Նույն ժամանակահատվածում Ալիևի վարչակարգը սկսեց ԼՂԻՄ-ում վարել նաև «Հիդրոահաբեկչության» քաղաքականություն: Երկրորդ փուլն ընդգրկում է ԼՂՀ ջրային խնդրի ներկա վիճակը: Ադրբեջանի հետ դիմակայության ռազմական փուլի ավարտից հետո, ԼՂՀ-ն, կարելի է ասել, լիովին ապահովագրել էր իրեն իր ջրային ռեսուրսների վրա դրսից հնարավոր ազդեցությունից: ԼՂՀ-ն այսօր, հավանաբար, մեկն է աշխարհի այն քիչ պետություններից, որն ունենալով հարուստ ջրային ռեսուրսների պաշար, ամբողջովին վերահսկում է իր տարածքով անցնող գրեթե բոլոր ջրային զարկերակների աղբյուրները: Գիրքը գրվել է հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն և ադրբեջաներեն լեզուներով աղբյուրների և ուսումնասիրությունների հիման վրա: Օգտագործվել են արխիվային նյութեր, պաշտոնական փաստաթղթեր, տպագրված աղբյուրներից (գրքեր, ֆորումներից նյութեր, ԶԼՄ-ներում հրատարակություններ) տեղեկատվություն, ինտերնետ-աղբյուրներ, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության ջրային տնտեսության համակարգի, առողջապահության, գյուղատնտեսության, բնապահպանության և բնական ռեսուրսների նախարարությունների աշխատակիցների, Բաքվի իշխանությունների հիդրոքաղաքականությունից տուժած ԼՂՀ քաղաքացիների հետ հեղինակի բազմաթիվ մասնավոր հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված տվյալներ: Օգտագործվել է նաև պաշտոնական փաստաթղթերի և հայտարարությունների լայն շրջանակ, մասնավորապես, ԼՂՀ նախագահի, վարչապետի, Հանրապետության նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարների որոշումներն ու պաշտոնական հայտարարությունները, ԼՂՀ կառավարության որոշումները, պարենային անվտանգության և բնապահպանության մասին ԼՂՀ օրենքները, ԼՂՀ ջրային օրենսգիրքը, ԼՂՀ վիճակագրական ժողովածուներ, ինչպես նաև Ադրբեջանի ղեկավարության պաշտոնական հայտարարությունները»: |

В Ереване прошла презентация книги "Гидрополитика Азрбайджано-Карабахского конфликта"
В Ереване прошла презентация моей новой книги «ГИДРОПОЛИТИКА АЗЕРБАЙДЖАНО-КАРАБАХСКОГО КОНФЛИКТА». В ХХI веке традиционные угрозы человечеству, к примеру, военные, будут отнюдь не самыми главными вызовами безопасности для стран и народов. Особую актуальность приобретает сегодня такой аспект безопасности, как экологическая безопасность, в частности, ее водная составляющая. С данными проблемами сталкивается и Республика Арцах, для которой данная проблема усугубляется также и неурегулированностью азербайджано-карабахского конфликта. Поэтому при решении азербайджано-карабахского конфликта должны быть учтены такие варианты урегулирования, которые обеспечивали бы полноценную и эффективную «водную» безопасность НКР. Монография состоит из шести глав.
В первой главе «Глобальная гидрополитика в современных международных отношениях» затрагиваются такие вопросы, как проблема воды и нехватка водных ресурсов, конфликты из-за воды, водная безопасность, угрозы гидротерроризма и техногенных катастроф. Здесь приведены примеры из самых различных регионов планеты (Америка, Европа, Ближний Восток, Крым, Центральная Азия, Дальний Восток). Во второй главе «Азербайджано-карабахский конфликт: Этнополитические аспекты» рассматриваются различные аспекты азербайджано-карабахского конфликта, подчеркивается необходимость обеспечения комплексной безопасности Республики Арцах, исключающую всякую возможность оказания Азербайджан/ом ущербного воздейстия на Карабах, от существования которого во многом зависит будущее армянской государственности в целом. В третьей главе «Водные ресурсы Арцаха» приводится характеристика основных водных ресурсом Республики Арцах – рек, озер и водохранилищ, подземных источников. В четвертой главе «Гидрополитика Азербайджана по отношению к бывшей НКАО (1921-1988 гг.)» рассматриваются вопросу, связанные с гидрополитикой Азербайджана по отношению к бывшей Нагорно-Карабахской Автономной Области. Здесь три подраздела: Гидрополитика Азербайджана, направленная на всемерное сдерживание социально-экономического развития НКАО, Гидродемографическая политика бакинских властей в бывшей НКАО и Гидротерроризм. В пятой главе «Стратегическая важность водных ресурсов в процессе экономического развития и государственного строительства Республики Арцах», рассматривается важность водных ресурсов для Республики Арцах. В данном контексте ключевую роль играют ряд территорий, в частности Кашатаг/ский, и, особенно, Шаумянский (Карвачар/ский) районы Арцаха. Последний является также ключевым компонентом водной безопсности Республики Армения особенно учитывая, что в Карвачарском районе берут начало реки Арпа и Воротан, которые среди прочего играют ключевую роль в спасении основного источника воды Армении – озера Севан. И, наконец, в шестой главе рассматриваются перспективы взаимовыгодного сотрудничества между Арцахом и Азербайджаном, как двумя соседними государствами, в будущем. Временные рамки приведенного в книге исследования азербайджано-карабахских отношений в вопросе водных рeсурсов разделены на два этапа. Первый этап охватывает гидрополитику Азербайджана по отношению к Нагорному Карабаху в советское время. Она вступила в кульминационную фазу в конце 1960-х годов с приходом к власти в Азербайджане Гейдара Алиева. С началом алиевской эпохи бакинские власти начали открыто проводить политику «гидропресса» по отношению к бывшей Нагорно-Карабахской автономной области, а также проводить «гидродемографию», т.е. демографическое доминирование над истоками важнейших рек края. В тот же период алиевский режим начал проводить в НКАО также и политику «гидротерроризма». Второй этап охватывает нынешнее состояние водной проблемы в НКР. После окончания военной фазы противостояния с Азербайджаном, НКР, можно сказать, полностью обезопасила себя от возможного воздействия извне на свои водные ресурсы. НКР сегодня, пожалуй, одна из немногих стран мира, которая обладая богатыми запасами водных ресурсов, полностью контролирует истоки практически всех водных артерий, протекающих по ее территории. Книга была написана на базе источников и исследований на армянском, русском, английском и азербайджанском языках. Были использованы архивные материалы, официальные документы, информация из печатных источников (книги, материалы форумов, публикации в средствах массовой информации), интернет-ресурсы, а также данные, полученные в ходе многочисленных частных встреч автора с работниками системы водного хозяйства Республики Арцах, министерства здравоохранения, министерства сельского хозяйства, лесного хозяйства и охраны природы, гражданами НКР, которые пострадали в результате гидрополитики бакинских властей. Был использован также широкий спектр официальных документов и заявлений, в частности, решения и официальные заявления президента НКР, премьер-министра, руководителей министерств и ведомств республики; постановления правительства НКР; законы НКР о продовольственной безопасности и об охране природы; водный кодекс НКР; статистические сборники НКР; а также официальные заявления руководителей Азербайджана.