Բաքվում հայտնել են, թե ով է եղել Դավոսում Փաշինյան-Ալիև հանդիպման նախաձեռնողը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում կայացած հանդիպումը կարող է գնահատվել որպես ոչ պաշտոնական հանդիպումների (Դուշանբեում և Սանկտ Պետերբուրգում) շարունակություն: Այս մասին հայտարարել է Ալիևի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերի բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը:
«Այդ հանդիպումը տեղի է ունեցել Դավոսի համաշխարհային տնտեսական համաժողովի նախագահ Բյորգե Բրենդի նախաձեռնությամբ: Հանդիպումը կարող է գնահատվել որպես Դուշանբեում և Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ երկրների գագաթնաժողովի շրջանակում անցկացված ոչ պաշտոնական հանդիպումների շարունակություն: Գիտեք, որ բանակցային գործընթացն ընթանում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով»,- ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ նախարարները հանդիպել են հունվարի 16-ին Փարիզում և մտադիր են հանդիպել նաև մյուս ամիս:
«Պետությունների ղեկավարների՝ լիարժեք ձևաչափով հանդիպումը, որպես կանոն, կազմակերպվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից»,- նշել է Հաջիևը:

Баку раскрыл инициатора встречи Алиев-Пашинян в Давосе
Встреча президента Азербайджана и премьер-министра Армении на полях Всемирного экономического форума в Давосе может расцениваться как продолжение неофициальных встреч, проведенных ранее в Душанбе и Санкт-Петербурге, заявил заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
«Эта встреча была проведена по инициативе президента Давосского экономического форума Бёрге Бренда. Встреча может расцениваться как продолжение неофициальных встреч, проведенных в рамках саммитов стран СНГ в Душанбе и Санкт-Петербурге. Как вы знаете, процесс переговоров идет на уровне министров иностранных дел Армении и Азербайджана», — цитирует его Тренд.
Хикмет Гаджиев добавил, что 16 января этого года в Париже, а также 3 декабря 2018 года в Милане были проведены встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана. По его словам, планируется провести встречу глав МИД и в последующий период.
«Встреча в полном формате на уровне глав государств, как правило, организуется сопредседателями Минской группой ОБСЕ», — отметил Гаджиев.