Ռուսաստանը Հայաստանին «Կալաշնիկով» նորագույն ինքնաձիգներ է վաճառել
Ռուսաստանն ու Հայաստանը ԱԿ-12 նորագույն ավտոմատների մատակարարման շուրջ պայմանագիր են ստորագրել, առաջին խմբաքանակը մոտ 50 միավոր է: Այս մասին ռուսական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է «Կալաշնիկով» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Դմիտրիևը։
«Առայժմ կարող եմ ասել, որ Հայաստանն առաջին երկիրն է, բացի Ռուսաստանից, որը կգնի ԱԿ-12-ը: Պայմանագիրը ստորագրվել է, դեռ ոչ մեծ խմբաքանակ են պատրաստում՝ մոտ 50 ինքնաձիգ: Կնայեն, գործնականում կփորձեն, և հույս ունենք, որ կշարունակեն գնել»,- ասել է նա:
Բացի այդ, Դմիտրիևը հայտնել է, որ «Կալաշնիկով»-ը բանակցություններ է վարում ՌԴ ուժային բոլոր կառույցների հետ: «Կարծում եմ՝ աստիճանաբար կզինենք և՛ «Ռոսգվարդիա»-ն, և՛ Անվտանգության դաշնային ծառայությունը, և՛ ուժային այլ կառույցներ»,- ասել է «Կալաշնիկով» կոնցեռնի գլխավոր տնօրենը:

Россия и Армения заключили контракт на поставку новейших автоматов АК-12
Россия и Армения заключили контракт на поставку новейших автоматов АК-12, первая партия насчитывает около 50 штук, заявил гендиректор концерна "Калашников" Владимир Дмитриев.
"Пока могу сказать, что Армения будет первой страной, кроме России, которая закупит АК-12. Контракт подписан, пока мы готовим небольшую партию, в которой около 50 автоматов. Они посмотрят, попробуют его в деле, и, надеемся, продолжат закупать", - сказал Дмитриев в интервью РИА Новости и "Коммерсанту".
Говоря о ведомствах, которые заинтересованы в этом автомате, он отметил, что "Калашников" ведет диалог со всеми силовыми структурами России, но говорить о массовом переходе на новый автомат преждевременно. "Думаю, постепенно мы начнем вооружать им и Росгвардию, и ФСБ, и другие силовые структуры", - сказал Дмитриев.