«Հուսով ենք՝ մեր հայ ընկերները փոխադարձությամբ կպատասխանեն». Լավրովը՝ ԼՂ հիմնախնդրի մասին
Ռուսաստանը 2019թ. Հայաստանի և Ադրբեջանի բարի կամքի դրսևորման դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթացի հույս ունի: Այս մասին տարվա ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Անցած տարին Հայաստանում իշխանափոխություն տեղի ունեցավ, այդ իսկ պատճառով այն, ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով համանախագահների աշխատանքում մեր ներդրմանը, ապա այն սահմանափակվել է ճանաչողական շփումներով»,- ասել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ այս ամիս ակնկալվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հերթական շփումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ:
«Կարծում եմ՝ կկարողանանք աջակցել հակամարտության կարգավորմանը, որն արդեն հնացել է, սակայն լիովին ենթակա է լուծման՝ Երևանի և Բաքվի բարի կամքի դրսևորման և միջազգային հանրության, այդ թվում՝ համանախագահների աջակցության դեպքում»,- նշել է Լավրովը:
Բացի այդ, ՌԴ ԱԳ նախարարը հակամարտության հանգուցալուծում գտնելու պատրաստակամության մասին Բաքվից հնչող հայտարարություններն աջակցության արժանի է անվանել:
«Հուսով ենք՝ մեր հայ ընկերները փոխադարձությամբ կպատասխանեն»,- հավելել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:

Лавров о карабахском урегулировании
Россия рассчитывает на прогресс в карабахском урегулировании в 2019 году при наличии доброй воли Армении и Азербайджана. Об этом в ходе пресс-конференции по итогам года заявил глава МИД России Сергей Лавров.
"Прошлый год был годом, когда в Армении сменилось руководство, поэтому то, что касается нашего вклада в работу сопредседателей по нагорно-карабахскому урегулированию, он ограничился ознакомительными контактами", - сказал министр.
По его словам, в этом месяце ожидается очередной контакт сопредседателей МГ ОБСЕ с главами внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана.
"Думаю, что на этом направлении мы сможем содействовать урегулированию конфликта, который уже обрел черты застарелого, но который вполне поддается решению при наличии доброй воли Еревана и Баку и при поддержке международного сообщества, в том числе в лице сопредседателей",- сказал Лавров.
По его мнению, прозвучавшие, в том числе, из Баку заявления о готовности искать развязки заслуживают всяческой поддержки.