«Ռուսաստանի հայերի մուտքի արգելքն Ադրբեջան կոպիտ խախտում է». Զախարովա
Ազգային պատկանելությամբ Ադրբեջանից Ռուսաստանի քաղաքացիների արտաքսումն իրավունքների կոպիտ խախտում է: Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով այդ երկիր հայերի մուտքի արգելքի հետ կապված բողոքների մասին հարցին:
Ավելի վաղ՝ 2018թ. դեկտեմբերի 29-ին, Ռուսաստանի քաղաքացի Քրիստինե Գևորգյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել էր, որ 13 ժամ է անցկացրել Բաքվի Հեյդար Ալիևի միջազգային օդանավակայանում: Նա ցանկացել է իր ընկերների հետ ամանորյա տոները նշել Ադրբեջանում, սակայն անձնագրային բաժնում նրան անմիջապես կանգնեցրել են: Նա նաև հայտնել է, որ թույլ չեն տվել Բաքու մուտք գործել ևս մեկ ընտանիքի՝ հարազատներից մեկի հայկական ազգանվան պատճառով:
«Սոցցանցերում տոների ընթացքում բազմաթիվ հաղորդագրություններ եմ տեսել, նախկինում ևս նման հաղորդագրություններ են տարածվել: Մշտապես այդ հարցն ուղղել ենք ադրբեջանական կողմին՝ ասելով, որ նման դեպքերը, ցավոք, դառնում են ավանդույթ, և դրանք ճիշտ չեն»,- ասել է Զախարովան:
ՌԴ ԱԳՆ-ի տվյալներով՝ անցած տարի ազգային պատկանելությամբ Ադրբեջան մուտքի արգելքի առնվազն 16 դեպք է գրանցվել:
«Այդ փաստերը, մեր տեսանկյունից, ՌԴ քաղաքացիների իրավունքի կոպիտ խախտում են»,- նշել է Զախարովան: Նրա խոսքով՝ դրանք հակասում են ռուս-ադրբեջանական պայմանագրերի և համաձայնությունների տառին և ոգուն:

Это грубое нарушение: Захарова о высылке из Азербайджана армян, являющихся гражданами РФ
Задержание и высылка граждан России по национальному признаку из Азербайджана является грубым нарушением их прав, заявила в ходе еженедельного брифинга официальный представитель ведомства Мария Захарова, отвечая на вопрос о жалобах на недопуск лиц армянской национальности в эту страну.
Ранее, 29 декабря гражданка России Кристина Геворкян написала в Facebook о том, что провела 13 часов в Международном аэропорту Гейдара Алиева в Баку "в информационной и какой-либо еще изоляции и на нервном пределе". Она хотела провести новогодние праздники в Азербайджане, но уже на паспортном столе ее сразу остановили. Геворкян пишет о том, что помимо нее, еще две семьи не впустили в Баку из-за армянской фамилии одного из родственников.
"Я видела большое количество сообщений, в том числе в социальных сетях. В течение праздников тоже были инциденты, мы фиксировали их и ранее. Мы регулярно ставили этот вопрос перед азербайджанской стороной, говорили о том, что подобные случаи, к сожалению, становятся традицией, к сожалению нехорошей и неправильной", - отметила Захарова.
По данным МИД, в прошлом году было, как минимум, 16 случаев отказа во въезде в Азербайджан по этническому признаку. При этом российские граждане подвергались многочасовому задержанию в аэропорту, затем насильственно высылались из страны. Официальной причины указано не было.
"Указанные факты, с нашей точки зрения, являются грубым нарушением прав граждан России", - отметила Захарова.