Ղազախստանում ընդդեմ հայերի բողոքի ակցիա են անցկացրել (տեսանյութ)
Այսօր՝ հունվարի 6-ին, Ղազախստանի Կարագանդա քաղաքում տասնյակ մարդիկ փողոց են դուրս եկել: Բողոքի ակցիան անցկացվել է տեղի ռեստորաններից մեկում ամանորյա գիշերը հայերի մասնակցությամբ տեղի ունեցած սպանության ֆոնին, հաղորդում է «Ազատության» ղազախստանյան ծառայությունը:
Տասնյակ մարդիկ են հավաքվել Կարագանդային կենտրոնական հատվածում: Նախ նրանք հավաքվել են ներքին գործերի նախարարության շենքի մոտակայքում, ապա շարժվել դեպի այլ պետական կառույցները:
Ամբոխը վանկարկել է. «Ինչո՞ւ տեղի ունեցավ սպանությունը», «Պահանջում ենք հետաքննություն անցկացնել»:
Ղազախստանյան լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ փողոցներում հատուկ տեխնիկա և ոստիկանական ուժեր են տեղակայվել:
Երկրի իշխանությունները հայտարարել են, որ իրավիճակը վերահսկողության տակ է: Նրանք նաև հերքել են սոցցանցերում տարածված տեղեկություններն այն մասին, որ վիճաբանությունը «միջէթնիկական բնույթ» է կրել:
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանի Կարագանդա քաղաքի «Հին Հռոմ» ռեստորանի մոտ 23-ամյա երիտասարդ է սպանվել։ Կասկածյալ Նարեկ Գուրուրյանի (ծնված 1997թ.) նկատմամբ հանրապետական հետախուզում է հայտարարվել։ Եվս 3 ձերբակալվածների՝ Մալխասյան Թորգոմի, Մալխասյան Սոխակի և Նադիրբեկով Քայիրի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը:

В Караганде протестовали десятки людей
В воскресенье, 6 января, десятки людей в Караганде вышли на улицы города, чтобы, по их словам, выразить недовольство после произошедших в новогоднюю ночь событий в одном из местных ресторанов, сообщает корреспондент Азаттыка. Тогда в ходе конфликта между двумя группами молодых людей был убит человек, еще несколько были госпитализированы.
Люди собрались неподалеку от центральной части Караганды. Сначала они находились у здания ДВД Карагандинской области, затем начали продвигаться к другим государственным зданиям.
В толпе были слышны крики недовольных о том, "почему было допущено убийство", а также требования "разобраться".
По информации корреспондента Азаттыка, в город еще со вчерашнего вечера была стянута и размещена на улицах спецтехника, а также наряды полиции.
В ночь на 1 января конфликт между двумя группами гостей карагандинского ресторана «Древний Рим» перешел в групповую драку. Прокуратура позже сообщила, что в результате четыре человека получили ножевые ранения, один из них от полученных травм скончался.
Власти заявляли также, что ситуация с убийством держится на контроле. Они отвергли предположения, озвучиваемые в социальных сетях, что конфликт имел "межэтнический характер".