Մագնիտոգորսկում փրկված երեխան սկսել է ինքնուրույն շնչել
Բնակելի շենքի փլուզման հետևանքով Մագնիտոգորսկից Մոսկվա տեղափոխված երեխայի վիճակը գնահատվում է կայուն. վերջին 24 ժամվա ընթացքում բժիշկները նրան արհեստական շնչառությունից հասցրել են մինչև ինքնուրույն շնչառության, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով ՌԴ Առողջապահության նախարարության մամլո ծառայությանը:
«Չորս օր շարունակ 10 ամսական Վանյա Ֆոքինը Մոսկվայի Անհետաձգելի մանկական վիրաբուժության և վնասվածքաբանության գիտահետազոտական ​​ինստիտուտի առաջատար մասնագետների հսկողության տակ է: Վերջին 24 ժամվա ընթացքում փոքրիկը հաջողությամբ շնչել և արտաշնչել է ինքնուրույն: Բժիշկները շարունակում են շուրջօրյա վերահսկողության տակ պահել երեխայի վիճակը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 31-ի գիշերը Չելյաբինսկի մարզի Մագնիտոգորսկ քաղաքում բազմաբնակարան շենքի մուտքի փլուզման հետևանքով զոհվել է 39 մարդ:

Спасенный в Магнитогорске мальчик стал дышать самостоятельно
Состояние ребенка, эвакуированного из Магнитогорска в Москву после ЧП, оценивается как стабильное, за последние сутки медикам удалось его перевести с искусственной вентиляции легких на самостоятельное дыхание, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения России.
"Четверо суток под круглосуточным наблюдением ведущих специалистов московского НИИ неотложной детской хирургии и травматологии находится десятимесячный Ваня Фокин. Состояние мальчика медики оценивают как стабильное. За прошедшие сутки ребенку успешно произведена экстубация, он перешел на самостоятельное дыхание при кислородной поддержке. Врачи продолжают наблюдать за состоянием малыша в круглосуточном режиме", — говорится в сообщении.
Самолет с мальчиком прилетел в Москву во вторник вечером. Ребенка, оказавшегося под завалами, спасло то, что он был в кроватке и тепло укутан. По данным Минздрава, младенец доставлен в больницу в тяжелом состоянии, у него серьезные обморожения, а также закрытая черепно-мозговая травма.