Հունգարիայում ցուցարարները շրջափակել են պետական հեռուստատեսության շենքը
Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում շարունակվում են նոր աշխատանքային օրենսդրության դեմ բողոքի ցույցերը, փոխանցում է DW-ի ռուսական ծառայությունը:
Ցուցարարները բողոքում են աշխատաժամերի երկարացման, ինչպես նաև երկրի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի քաղաքականության դեմ:
Երեկ երեկոյան մոտ 1000 մարդ շրջափակել է երկրի պետական MTVA հեռուստատեսության շենքը, իսկ մի քանի ընդդիմադիր պատգամավորներ ներխուժել են շենք՝ պահանջելով լսել ցուցարարների պահանջները:
«Ցանկանում ենք խոսել մամուլի ազատության մասին և ներկայացնել մեր պահանջները»,- ասել է ընդդիմության ներկայացուցիչներից մեկը: Ընդդիմադիրները MTVA-ին մեղադրել են կողմնակալության համար:
Նշվում է, որ հեռուստատեսության անվտանգության աշխատակիցներն ընդդիմադիրներին դուրս են հանել շենքից, խորհրդարանականներից մեկին բուժօգնություն է անհրաժեշտ եղել:
Հիշեցնենք, որ Հունգարիայում բողոքի ալիք էր բարձրացել դեկտեմբերի 12-ին նոր աշխատանքային օրենսդրության ընդունումից հետո: Ցուցարարներն այն «ստրկական օրենք» են անվանում, որը նախատեսում է աշխատանքի տարեկան ավելացում՝ 250-ից 400 ժամ:

В Венгрии протестующие осадили здание государственной телекомпании
В столице Венгрии продолжаются протесты против нового трудового законодательства, допускающего резкое повышение сверхурочных часов работы, а также против политики правительства премьер-министра Виктора Орбана. Вечером в понедельник, 17 декабря, около тысячи человек собрались перед зданием общественной медиакомпании MTVA, а несколько депутатов оппозиционных партий венгерского парламента ворвались в него, добиваясь того, чтобы были оглашены требования протестующих.
"Мы хотим говорить о свободе прессы и распространить требования тысяч демонстрантов против "закона о рабстве", - заявил председатель Венгерской социалистической партии Берталан Тот в ходе импровизированной пресс-конференции. Оппозиционеры обвинили MTVA в ангажированности. По их словам, медиакомпания является "не частным телевидением" партии Орбана, а "телевидением венгерского народа, финансируемым из его налогов".
Сотрудники службы безопасности MTVA вытеснили двух оппозиционных депутатов из здания. Еще одному парламентарию потребовалась медицинская помощь.
Протесты вспыхнули в среду, 12 декабря, после принятия в Венгрии закона, который повышает количество допустимых сверхурочных часов работы с 250 до 400 в год. Профсоюзы называют его "законом о рабстве".