«ԼՂ հարցով Ալիևի դիրքորոշումը կառուցողական է». Լավրով
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Ալիևի դիրքորոշումը կառուցողական է, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Երեկ մենք երկարատև զրույց ունեցանք Ադրբեջանի նախագահի հետ: Մենք զգացինք բանակցությունները վերսկսելու և կառուցողական լուծումներ փնտրելու նրա անկեղծ տրամադրվածությունը»,- ասել է նա ադրբեջանցի լրագրողների հետ զրույցում:
«Ռուսաստանը՝ որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի մտերիմ գործընկեր և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, կանի ամեն ինչ՝ փոխզիջման հասնելու համար բոլոր անհրաժեշտ պայմանները ստեղծելու ուղղությամբ»,- հավելել է Լավրովը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Ալիևը հայտարարել էր, որ այժմ հակամարտության կարգավորման համար բարենպաստ իրավիճակ է ստեղծվել:

Лавров заявил, что чувствует настрой Алиева на переговоры по Карабаху
Глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что почувствовал искренний настрой президента Азербайджана Ильхама Алиева возобновить с Арменией переговоры по карабахскому конфликту.
"Вчера у нас была очень подробная, продолжительная беседа с президентом Азербайджана Ильхамом Гейдаровичем Алиевым. Мы почувствовали его искренний настрой на то, чтобы переговоры возобновить, чтобы искать конструктивные развязки", - сказал Лавров журналистам.
"Мы, как страна, которая является близким партнером и Азербайджана, и Армении, и как сопредседатель минской группы ОБСЕ, будем делать все, чтобы создать необходимые условия для достижения компромисса", - сказал Лавров.