«Մենք առանց փողի ենք մնում». Մարգվելաշվիլիի կինը մտահոգություն է հայտնել
Վրաստանի 4-րդ նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի կինը՝ Մակա Չիչուան, մտահոգություն է հայտնել ընտանիքի համար, քանի որ ավարտվում է Մարգվելաշվիլիի պաշտոնավարման ժամկետն, իսկ ընտանիքը մնում է առանց որևէ խնայողության, փոխանցում է «Грузия онлайн»-ը:
Նշենք, որ Մարգվելաշվիլին կլքի երկրի ղեկավարի պաշտոնը դեկտեմբերի 16-ին՝ Վրաստանի 5-րդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի երդմնակալության օրը:
«Այնուամենայնիվ, լավ կլիներ, եթե ես եկամտի որևէ աղբյուր ունենայի, որպեսզի մենք մեզ ավելի վստահ զգայինք: Այժմ մենք ոչինչ չունենք...Մենք որևէ խնայողություն չունենք: Նախկինում մեզ բավականացնում էր այդ փողը: Այժմ մենք ընդհանրապես առանց փողի ենք մնում»,- ասել է Չիչուան:
Վրացական կայքը նշում է, որ Գիորգի Մարգվելաշվիլին նախագահի պաշտոնում վաստակում էր 7,2 հազար լարի (մոտ 2,7 հազար դոլար), բացի այդ, նախագահական զույգը մի շարք առավելություններ ուներ (թիկնապահներ, անվճար տեղաշարժ, ինչպես նաև ներկայացուցչական ծախսեր): Վրաստանի օրենսդրության համաձայն՝ նախկին նախագահներն ամսական թոշակ են ստանում իրենց աշխատավարձի չափով, սակայն թոշակը տրամադրվում է այն դեպքում, եթե պետության նախկին ղեկավարը չի աշխատում տարիքի կամ առողջական վիճակի պատճառով: Արդեն հայտնի է, որ Գիորգի Մարգվելաշվիլին կվերադառնա քաղաքական փիլիսոփայության դասախոսի իր աշխատանքին:

"Мы остаемся вообще без денег" - первая леди Грузии переживает за семью
Супруга четвертого президента Грузии Мака Чичуа призналась, что серьезно задумывается о будущем, так как после истечения срока полномочий Георгия Маргвелашвили, ее семья остается без каких-либо сбережений.
Георгий Маргвелашвили покинет пост главы государства 16 декабря, после инаугурации пятого президента Саломе Зурабишвили, которая осенью этого года победила на выборах при поддержке правящей партии "Грузинская мечта - Демократическая Грузия".
"Все же было бы лучше, если бы у меня был какой-то источник дохода. Для того, чтобы мы чувствовали себя более уверенно. Сейчас мы вообще остаемся так… Конечно, мне думается, что будет в будущем. У нас нет никаких сбережений. Ничего. Раньше нам хватало этих денег. Сейчас мы вообще остаемся без денег", - призналась Чичуа в эфире телекомпании Rustavi2.
На посту президента Георгий Маргвелашвили получал зарплату в размере 7,2 тысячи лари (порядка 2,7 тысячи долларов). Помимо этого, президентской чете полагался ряд привилегий, в том числе охрана, бесплатное передвижение, а также средства на представительские расходы.
Согласно законодательству Грузии, бывшие президенты страны получают ежемесячную пенсию в размере своей зарплаты. Однако пенсия выдается только в том случае, если экс-глава государства не может работать в силу возраста или состояния здоровья.
Уже известно, что после президентства Георгий Маргвелашвили вернется к работе лектора в Институте общественных дел Грузии (GIPA) по курсу политической философии.