«Պարո՛ն Պուտին, դա պատերազմ է». Պորոշենկո (տեսանյութ)
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն Fox News-ին տված հարցազրույցում դիմել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Կերչի նեղուցում տեղի ունեցած միջադեպը պատերազմի սկիզբ անվանելով: Պորոշենկոն տեսագրությունը հրապարակել է Ֆեյսբուքի իր էջում:
«Պարո՛ն Պուտին, դա ագրեսիա է: Պարո՛ն Պուտին, դա պատերազմ է: Դա կատակ չէ և ոչ էլ միջադեպ կամ ճգնաժամ»,- հայտարարել է Պորոշենկոն:
Ուկրաինայի նախագահը պնդել է, որ ուկրաինական ռազմանավերը գրավվել են չեզոք ջրերում՝ չնայած նրան, որ Մոսկվան հայտարարում է, որ նավերը խախտել են Ռուսաստանի սահմանը: Պորոշենկոն ասել է նաև, որ Սև ծովում Կիևին անհրաժեշտ է ՆԱՏՕ-ի ուժերի առկայությունը:

"Господин Путин, это война": Порошенко
Президент Украины Петр Порошенко в интервью телеканалу Fox News обратился к российскому лидеру Владимиру Путину, назвав инцидент в Керченском проливе началом войны. Видео интервью Порошенко опубликовал на «Фейсбуке».
«Господин Путин, это агрессия, господин Путин, это война. Это не шутка, не инцидент и не кризис», — заявил Порошенко.
Президент Украины настаивает на том, что украинские военные корабли были задержаны в нейтральных водах, несмотря на то, что Москва неоднократно заявляла, что суда нарушили границу РФ. Украинский лидер также добавил, что Киев нуждается в присутствии сил НАТО в Черном море.