Ռուսաստանը հրաժարվել է Ադրբեջանին մատակարարել «Բալ-Է» հրթիռային համալիրը
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվել է Ադրբեջանին մատակարարել «Բալ-Է» առափնյա հրթիռային համալիրը:
«Պատճառը Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության հատուկ դիրքորոշումն է: Պաշտպանության նախարարությունը մատակարարումն աննպատակահարմար է համարում, քանի որ այն սպառնալիք է ներկայացնում ՌԴ տարածքային ջրերում գտնվող Կասպյան նավատորմի նավերի համար»,- գրում է Коммерсант-ը՝ հղում անելով ՌԴ ռազմական շրջանակներում իր աղբյուրներին:
Նշվում է, որ ռուսական կողմի հաշվարկները ցույց են տվել, որ հրթիռի՝ արտահանման ենթակա մոդիֆիկացիան սպառնալիք է ներկայացնում ռուսական տարածքային ջրերում գտնվող նավերի համար:
Հայտնի է նաև, որ Ադրբեջանը «Բալ-Է» առափնյա հրթիռային համալիրի գնմամբ հետաքրքրված էր դեռևս 2014 թվականից: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը մտադիր էր այդ համալիրով ապահովել Կասպից ծովի իր հատվածի առափնյա մասի անվտանգությունը: Մոսկվան ու Բաքուն նախաստորագրել էին պայմանագիրը, սակայն բուն համաձայնագրի ստորագրմանը գործն այդպես էլ չի հասել:

Россия отказалась от поставок ракетного комплекса «Бал-Э» Баку
Министерство обороны России отказалось от поставок берегового ракетного комплекса (БРК) «Бал-Э» Азербайджану, информация о закупках которых впервые появилась в 2014 году.
«Причиной этого послужила особая позиция Минобороны, заключавшаяся в нецелесообразности поставки данных комплексов для обеспечения безопасности мореплавания кораблей Каспийской флотилии»,- пишет «КоммерсантЪ», ссылаясь на собственные источники в военных кругах России.
Отмечается, что расчеты российской стороны показали, что даже экспортная модификация ракеты может нести потенциальную угрозу кораблям, находящимся в российских территориальных водах.
Первая информация о готовности азербайджанских военных закупить дивизион комплексов типа «Бал» в экспортной модификации появилась в 2014 году, когда производитель комплекса — корпорация «Тактическое ракетное вооружение» (КТРВ) на выставке военной техники и вооружений KADEX 2014 в Астане (Казахстан) провела специальную презентацию данного БРК. Интерес выглядел логичным, поскольку Азербайджан давно присматривался к ракетным системам, способным прикрыть прибрежную зону своей части Каспия.