«ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը չի կայանա Հայաստանի խնդրանքով». Պուտինի օգնական
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների առաջնորդների գագաթնաժողովը, որը նշանակված էր դեկտեմբերի 6-ին, չեղարկվել է՝ հաշվի առնելով ընտրություններին նախապատրաստվող Հայաստանի խնդրանքը: Այս մասին, ТАСС-ի հաղորդմամբ, ասել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը:
«Հաշվի առնելով հայկական կողմի խնդրանքը, որը պատրաստվում է դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ընտրություններին, որոշեցինք չեղարկել դեկտեմբերի 6-ին նախատեսված ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը»,- ասել է Ուշակովը:
Նրա խոսքով՝ այդպիսով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կշարունակի ստանձնել Վալերի Սեմերիկովը: Խոսելով կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի հարցի մասին՝ Ուշակովը նշել է, որ «կան մի քանի տարբերակներ»:
Բացի այդ, ՌԴ նախագահի օգնականը հայտարարել է, որ մինչև տարեվերջ ՀԱՊԿ նոր գագաթնաժողով տեղի չի ունենա:

Помощник президента РФ: Саммит ОДКБ не состоится
Саммит лидеров стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), который был назначен на 6 декабря, отменен с учетом соответствующей просьбы Армении, готовящейся к выборам, сообщил журналистам помощник президента РФ Юрий Ушаков, передает ТАСС.
"С учетом, в частности, просьбы армянской стороны, которая, ссылалась на предвыборную кампанию, которая завершается выборами 9 декабря, решили заседание саммита ОДКБ не проводить 6 декабря", - отметил Ушаков.
По словам представителя Кремля, таким образом, исполнять обязанности генсека ОДКБ остается Валерий Семериков.
Говоря о кандидатуре нового генсека, Ушаков отметил, что "есть несколько вариантов".
Помощник российского президента также заявил, что до конца года новый саммит ОДКБ уже вряд ли состоится.