Թրամփը հայտնել է Մերձավոր Արևելքից ամերիկյան զորքերի հնարավոր դուրսբերման մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ուսումնասիրում է մերձարևելյան երկրներից ամերիկյան զորքերի հնարավոր դուրսբերումը՝ նավթի ցածր գների պատճառով: Այս մասին նա ասել է The Wasington Post-ի հետ զրույցում:
Թրամփի խոսքով՝ Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան զորքերի ներկայության պատճառներից մեկն Իսրայելն է, սակայն նավթի գների նվազեցման ֆոնին՝ այդ տարածաշրջանում մնալու շարժառիթները նվազագույնի են հասնում:
«Նավթի դերը նվազում է, քանի որ մենք ինքներս ենք այն արտադրում առավել քան երբևէ: Այնպես որ, պարզվում է, որ մենք այլևս այնտեղ մնալու կարիք չունենք»,- ասել է Թրամփը:
Ամերիկյան զորքերը ռազմական գործողություններ են անցկացնում Իրաքում 2003թ.-ից, և 2014թ.-ից՝ Սիրիայում:

Трамп заявил о возможном выводе американских войск с Ближнего Востока
Президент США Дональд Трамп заявил, что рассматривает возможность вывода американских войск из ближневосточных стран из-за низких цен на нефть. Об этом он заявил в интервью американской газете The Wasington Post.
Он отметил, что одной из причин американского присутствия на Ближнем Востоке является Израиль, однако по мере снижения цен на нефть стимулов остаться в регионе этого остается все меньше.
«Нефть играет все меньшую и меньшую роль, поскольку мы сами производим ее больше чем когда-либо. Так что внезапно оказалось, что нам не стоит больше там оставаться», — заявил Трамп.