Ուկրաինայում 30 օրով ռազմական դրություն հայտարարվեց՝ նախատեսված 60-ի փոխարեն
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան հաստատեց երկրում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի առաջարկի փոփոխված տարբերակը: Ըստ նոր տարբերակի՝ արտակարգ ռեժիմը կտևի 30 օր՝ նախատեսված 60-ի փոխարեն:
Ռազմական դրություն է հաստատվել Ռուսաստանի հետ սահմանակից առանձին շրջաններում՝ կապված Կերչի նեղուցում տեղի ունեցած միջադեպի հետ:
Ուկրաինայի խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները պայմանավորվել են, որ նման որոշումը չի չեղարկի նախագահական ընտրությունները, որոնք կանցկացվեն 2019թ. մարտի 31-ին:
Գերագույն ռադայում քվեարկությունից առաջ երկրի նախագահը դիմել է ուկրաինացիներին.
«Իմ ձեռքում հետախուզության փաստաթուղթն է, և այս մի քանի էջում հակառակորդի ուժերի մանրամասն նկարագիրն է, ով գտնվում է մեր սահմաններից մի քանի տասնյակ կմ հեռավորության վրա և պատրաստ է ցանկացած պահի ներխուժել Ուկրաինայի տարածք»:
Նշենք, որ 2019թ. մարտի 31-ին նախատեսված ընտրություններում Պորոշենկոյի հիմնական մրցակիցն ընդդիմադիր պատգամավոր, երկրի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոն է: Ուկրաինական լրատվամիջոցների խոսքով՝ ուկրաինացիները հասկանում են, որ ռազմական դրությունն ուղղակիորեն կապված է ընտրական գործընթացների հետ, սակայն դեռ հստակ չէ, թե ինչպիսին կլինի պաշտոնավարման առաջին ժամկետն ավարտող ու ցածր վարկանիշ ունեցող Պորոշենկոյի մասին ընտրողների կարծիքը:

Рада одобрила введение военного положения
Верховная рада одобрила указ президента Петра Порошенко в введении военного положения в отдельных областях Украины на 30 дней после инцидента в Керченском проливе.
Ранее представители парламентских фракций во время консультаций договорились, что подобное решение не отменит президентские выборы. Они пройдут 31 марта 2019 года.
До голосования в Раде глава государства обратился к нации. Во время выступления он заявил об угрозе сухопутной операции против Украины.
"У меня в руках есть документ разведки, сводка наших разведданных, и тут на нескольких страницах детальное описание всех сил противника, которые находятся на расстоянии нескольких десятков километров от нашей границы, готовые в любой момент к немедленному вторжению на территорию Украины", — заявил Порошенко.
"Страна" уже разобралась в том, почему введение военного положения ухудшило и без того неважные перспективы Порошенкопереизбраться на второй срок.