«Սաուդցի լրագրողին մասնատել են երաժշտության ներքո». Չավուշօղլու
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգջիին մասնատել են երաժշտության ներքո, հաղորդում է Suddeutsche Zeitung-ը:
«Ես լսեմ եմ ձայնագրությունները: Նրան սպանել են 7 րոպեում: Դա կանխամտածված սպանություն էր...Կարելի էր լսել, թե ինչպես է դատաբժշկական փորձագետը ցուցումներ տալիս մյուսներին՝ պետք է երաժշտություն լսել մարմինը մասնատելու ժամանակ: Կարելի էր նկատել, որ նա հաճույք է ստանում»,- պարբերականին ասել է Չավուշօղլուն:
«Չենք կարծում, որ Թուրքիա ժամանած այդ մարդիկ ինքնուրույն են գործել: Նրանք չէին համարձակվի: Սակայն առանց ապացույցների ես ոչինչ չեմ կարող ասել»,- հավելել է նա:
Հիշեցնենք, որ Ջամալ Խաշոգջին, ով 2017թ.-ից բնակվում էր ԱՄՆ-ում և թղթակցում էր Washington Post պարբերականին, հոկտեմբերի 2-ին Թուրքիա մեկնելուց հետո անհետացել էր Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսության շենքում: Հոկտեմբերի 20-ին Սաուդյան Արաբիայի պետական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ նրան մահացած են գտել հյուպատոսության աշխատակիցների հետ վեճից հետո:

Чавушоглу: «Хашкаджи расчленили под музыку»
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу считает, что тело журналиста Джамаля Хашкаджи расчленяли под музыку, пишет издание Suddeutsche Zeitung.
«Я слушал аудиозаписи. Его убили за семь минут. Это было преднамеренное убийство… Можно услышать, как судмедэксперт инструктирует других: они должны слушать музыку, пока расчленяют его тело. Можно заметить, что он наслаждается», - сказал Чавушоглу в интервью газете.
«Мы не думаем, что люди, приехавшие в Турцию, действовали самостоятельно. Они бы не осмелились. Однако без доказательств я не могу ничего сказать», - добавил министр.
Хашкаджи, который работал обозревателем американской газеты Washington Post и с 2017 года проживал в США, пропал в Турции 2 октября после того, как вошел в здание генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле. Государственные СМИ Саудовской Аравии в ночь на 20 октября распространили сообщение генпрокурора страны, что, по предварительным данным, Хашкаджи мертв, к его гибели привела ссора с сотрудниками консульства.