Մոտ 500 ներգաղթյալ փորձել է բռնի ուժով հատել ԱՄՆ-ի և Մեքսիկայի սահմանը (տեսանյութ)
Ներգաղթյալների քարավանից մոտ 500 մարդ, ովքեր ժամանել են մեքսիկական Տիխուանա քաղաք, փորձել են բռնի ուժով հատել ԱՄՆ-ի և Մեքսիկայի սահմանը, փոխանցում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը:
Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Քիրսթեն Նիլսենը:
Նրա խոսքով՝ անկարգություններին նախորդել է ներգաղթյալների խաղաղ ցույցը, ավելի ուշ հարյուրավոր մարդիկ առանձնացել են երթից և հասել սահմանային պատնեշին, նրանց թվում կանայք և երեխաներ են եղել:
Ընդ որում, նշվում է, որ Մեքսիկայի ոստիկանությունը չի կարողացել դիմակայել ամբոխին: ԱՄՆ-ի մաքսային-սահմանային ծառայության ուղղությամբ իրեր են նետել, ի պատասխան արցունքաբեր գազ է կիրառվել:

Сотни беженцев штурмовали границу Мексики и США
Минимум 500 человек из каравана беженцев, прибывшего в мексиканский город Тихуану, предприняли в воскресенье, 25 ноября, попытку штурма заградительных сооружений на границе Мексики и США. Об этом сообщила американский министр внутренней безопасности Кирстьен Нильсен, передает Deutsche Welle.
Беспорядкам предшествовала мирная демонстрация беженцев, позднее несколько сотен ее участников отделились от шествия и прорвались к заграждениям. В их числе были женщины и дети.
При этом мексиканская полиция не смогла сдержать напор толпы. По словам Нильсен, в сотрудников Таможенно-пограничной службы США полетели подручные предметы, в ответ был применен слезоточивый газ.