«Ռուսաստանից Հայաստան զենքի մատակարարումները երբեք չեն ավարտվել». Վարդան Տողանյան
Հայաստանն աշխատում է 2017թ. ստորագրված պաշտպանական վարկի շրջանակում ռուսական սպառազինությունների մատակարարումների հարցի շուրջ և դրանց ծավալի աճի հույս ունի: Այս մասին այսօր, РИА Новости-ի հաղորդմամբ, Նովոսիբիրսկում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:
«Այդ բանակցությունները երբեք չեն ավարտվել: Դա մշտական գործընթաց է: Աշխատում ենք ձեռնարկությունների, համապատասխան պաշտպանական գերատեսչությունների հետ»,- ասել է Տողանյանը:
Դեսպանը չի նշել կոնկրետ զինատեսակները, որոնք նախատեսված են վարկի շրջանակում:
«Խոսքը տարբեր տեսակի սպառազինությունների մասին է: Ծավալները դեռևս նույնն են, սակայն հույս ունենք, որ դրանք հետագայում կաճեն»,- նշել է դեսպանը:
Նշենք, որ օրեր առաջ ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել էր, որ 100 միլիոն դոլարի ռուսական վարկի շրջանակում Հայաստանին սպառազինություն մատակարարելու մասին պայմանագրերը կնքվել են։

Переговоры по поставкам в Армению российского вооружения никогда не завершались — Тоганян
Армения работает по поставкам российских вооружений в рамках подписанного в 2017 году оборонного кредита и надеется на рост объемов поставок. Как передает РИА Новости, об этом сообщил журналистам в субботу в Новосибирске посол Армении в РФ Вардан Тоганян.
"Эти переговоры никогда не завершались. Мы эти переговоры ведем с российской стороной. Очередной транш по кредиту был выделен. Переговоры идут. Поставки — перманентный процесс. Поэтому работают с предприятиями, с соответствующими оборонными ведомствами наши военные ведомства", — сказал посол.
Тоганян затруднился назвать конкретные виды вооружения, предусмотренные поставками в рамках кредита.
"О разных видах вооружения идет речь. Как правило, наши военные закупают у России специфические вещи. Объемы пока те же, в рамках тех кредитов, которые выделены, но есть сотрудничество вообще военно-технического комплекса, поэтому надеемся, что объемы будут расти в последующем", — сказал он.