«Հայաստանը չի պատրաստվում արտաքին քաղաքականության մեջ փոխել Ռուսաստանի տեղը». Վարդան Տողանյան
Հայաստանը չի պատրաստվում իր արտաքին քաղաքականության ուղղվածության մեջ փոխել Ռուսաստանի տեղը: Այս մասին «Московский комсомолец»-ին ասել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության զարգացմանը, Տողանյանը նշել է, որ անկախության տարիներից ի վեր համագործակցությունը զարգացել է, սակայն խոսքն այլ հարաբերությունների հաշվին զարգացման մասին չէ:
«Հայաստանը չի փոխել և չի պատրաստվում փոխել Ռուսաստանի դերն իր արտաքին քաղաքականության ուղղվածության մեջ: Ռուսաստանի հետ ռազմավարական համագործակցության մակարդակն անփոփոխ է: Բացի այդ, նոր կառավարությունն աշխատում է տնտեսական, մարդասիրական ոլորտներում տարբեր ծրագրերի շուրջ, որոնք ուղղված են հարաբերությունների զարգացմանը»,- ասել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը:
Այդ հարաբերություններին, դեսպանի խոսքով, ոչինչ չի սպառնում: Դեսպանը հավելել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ առավել սերտ համագործակցության մեխանիզմներ է մշակում:

Армения не собирается менять место России во внешней политике — Тоганян
Армения не собирается менять место России в своих внешнеполитических ориентирах, сказал Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в России в интервью "Московскому комсомольцу".
Касаясь развития взаимодействия с США, Тоганян отметил, что оно за все годы после обретения независимости развивалось, но речь не шла и не идет о его форсировании или развитии за счет другого пласта отношений.
"Армения не меняла и не собирается менять место России в своих внешнеполитических ориентирах. Наш уровень стратегических взаимоотношений с Россией незыблем. Более того, новое правительство работает над некоторыми проектами в экономической, гуманитарной областях — дабы развивать эти отношения", - сказал Тоганян.
Что касается обязательств Армении в рамках Евразийского экономического союза и других интеграционных объединений (например, ОДКБ), то ничто этим отношениям не грозит, заверил посол.
Армения, по его словам, действительно довольна уровнем многостороннего взаимодействия и вырабатывает механизмы более тесного и глубокого сотрудничества.