Գերմանիայում նախկին բուժեղբայրն սպանել է շուրջ 100 պացիենտի
Գերմանիայում նախկին բուժեղբայր Նիլս Հյոգելը խոստովանել է, որ սպանել է շուրջ հարյուր պացիենտի, հայտնում է DPA-ն:
Դատարանի այն հարցին, թե համապատասխանում են իրականությանը նրա դեմ առաջ քաշված մեղադրանքները, նա հաստատական պատասխան է տվել:
Դեռևս այս տարվա հունվարին գերմանական Օլդենբուրգ քաղաքի դատախազությունը Հյուգելին մեղադրեց 97 մարդու մահվան համար: Իսկ ընդհանուր առմամբ իրավապահները, հիմնվելով տոքսիկաբանական փորձերի վրա, նրան կասկածում էին 106 պացիենտի թունավորման համար:
2015 թվականի հունվարին Հյոգելին դատապարտել են ցմահ ազատազրկման 2 պացիենտի մահվան համար: Հետո ինքը խոստովանել է, որ Դելմենհորսթի և Օլդենբուրգի հիվանդանոցների վերակենդանացման բաժանմունքներում սպանել է շուրջ 90 մարդու՝ նրանց տալով դեղամիջոցների մահացու չափաբաժին, որ հետո փորձի վերակենդանացնել նրանց՝ իր գործընկերների մոտ հանդես գալով փրկչի դերում:
Նրա հանցավոր գործունեությունն առաջին անգամ նկատել է նրա գործընկերը՝ 2005-ին: Այդ ժամանակ պացիենտը ողջ էր մնացել մահացու ներարկումից հետո, իսկ բուժեղբորը դատապարտել էին 7,5 տարվա ազատազրկման՝ մահափորձի համար: Այդ դեպքից հետո իշխանությունները արտաշիրիմել են մի քանի մարմիններ և հաստատել դեղամիջոցի մահացու չափաբաժնի առկայությունը դրանցում:

В Германии бывший медбрат признался в убийстве 100 пациентов
Бывший медбрат Нильс Хёгель сознался в суде в убийстве ста пациентов, сообщает агентство DPA в твиттере.
На вопрос суда о том, соответствуют ли действительности выдвинутые против него обвинения, Хёгель ответил утвердительно, пишет газета Berliner Zeitung.
В январе прокуратура немецкого города Ольденбург предъявила Хёгелю обвинения в убийстве 97 пациентов. А всего правоохранители на основании результатов токсикологической экспертизы подозревали его в отравлении 106 пациентов.
В феврале 2015 года Хёгеля приговорили к пожизненному заключению за убийство двух пациентов. Сам он признался, что убил в реанимационных отделениях больниц в Дельменхорсте и Ольденбурге около 90 человек, которым давал смертельную дозу лекарства, чтобы затем попробовать реанимировать и выступить в роли спасителя перед своими коллегами.
Впервые преступные действия Хёгеля заметил один из его коллег в 2005 году. Тогда пациент выжил после инъекции, а медбрата посадили на семь с половиной лет за покушение на убийство. После этого случая власти эксгумировали несколько тел и установили наличие в них следов лекарства.