ԱՄՆ-ը ռուսաստանցի Ելենա Հուսյանովային մեղադրել է Կոնգրեսի ընտրություններին միջամտելու համար
ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարության հաղորդմամբ՝ ՌԴ քաղաքացի Ելենա Հուսյանովան փորձել է ազդել 2018թ. Կոնգրեսի ընտրություններին, որոնք տեղի կունենան հաջորդ ամիս:
WP-ի տեղեկություններով՝ Հուսյանովան աշխատում է «Լախտա» կենտրոնում, որը ԶԼՄ-ները կապում են ռուս գործարար Եվգենի Պրիգոժինի հետ (նրան կասկածում են ամերիկյան ընտրություններին միջամտելու համար):
Նշվում է, որ 44-ամյա ռուսաստանցին առաջին մարդն է, ում մեղադրանք է առաջադրվել 2018թ. ընտրություններին միջամտելու փորձի համար:
Ըստ ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարության՝ նա ու ևս մի քանի մարդ ներկայացել են որպես ամերիկացի քաղաքական ակտիվիստներ և թաքցրել իրենց ռուսական ծագումը:
Հավելենք, որ Վաշինգթոնը Մոսկվային բազմից մեղադրել է 2016թ. ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններին միջամտելու համար: ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունների տվյալներով՝ ռուսական հետախուզությունը հաքերական խմբավորումներ է օգտագործել՝ Դեմոկրատական կուսակցության սերվերները կոտրելու համար:

Россиянку обвинили во вмешательстве в выборы США 2018 года
Гражданка России Елена Хусьянова пыталась повлиять на выборы в Конгресс США, которые пройдут в следующем месяце. С таким заявлением выступил американский Минюст.
По информации издания, Хусьянова работала главным бухгалтером проекта «Лахта», который СМИ связывают с именем бизнесмена Евгения Пригожина (его считают причастным к вмешательству в американские выборы).
Отмечается, что 44-летняя россиянка — первый человек, которому предъявят обвинение в попытке вмешаться в выборы 2018 года. По информации Минюста, она и еще несколько человек выдавала себя за американскую политическую активистку и скрывала свое российское происхождение.
Вашингтон неоднократно обвинял Москву в попытке повлиять на президентские выборы. По данным спецслужб США, российская разведка использовала две хакерские группировки — Fancy Bear и Cozy Bear — для взлома серверов Демократической партии. Российская сторона отвергает обвинения в причастности ко взломам.