Արցախ այցելած ռուս գրողը՝ Բաքվի «սև ցուցակում» հայտնվելու մասին
Ռուս հայտնի գրող, թարգմանիչ և սցենարիստ Լյուդմիլա Ուլիցկայան մեկնաբանել է Արցախ այցելելուց հետո «սև ցուցակում» հայտնվելու՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի որոշումը:
Ուլիցկայան նշել է, որ հասարակական գործիչ Աննա Ֆեդերմեսերի և Պետդումայի պատգամավոր Սվետլանա Ժուրովայի հետ մտադիր էր մեկնել նաև Ադրբեջան, որպեսզի օգներ հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործում:
«Եթե դուք մեզ ներառում եք այդ «սև ցուցակում», ապա մենք չենք այցելի Ադրբեջան: Արդարության մասին խոսք անգամ չի կարող լինել: Ցավում եմ»,- նրա խոսքն է մեջբերում РБК-ն:
Ռուս գրողը հավելել է, որ չի ցանկանում մեկնաբանել իրավիճակը քաղաքական տեսանկյունից, իսկ Արցախ այցի միակ նպատակն է եղել բանակցությունների ճանապարհով հակամարտությունների կարգավորումը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի «սև ցուցակում» էին հայտնվել ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի նախաձեռնած «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավի շրջանակում Արցախ այցելած ռուսաստանցի կանայք:

Посетившая Арцах Людмила Улицкая отреагировала на попадание в «черный список» Баку
Известная российская писательница, лауреат премии «Русский Букер» и «Большая книга» Людмила Улицкая прокомментировала решение МИД Азербайджана о включении ее имени в «список нежелательных лиц» после посещения Арцаха.
Улицкая отметила, что вместе с учредителем благотворительного фонда помощи хосписам Анной Федермессер и зампредом думского комитета по международным делам Светланой Журовой они также хотели посетить и Азербайджан, чтобы помочь в разрешении армяно-азербайджанского конфликта.
«Если все мы включены в этот черный список, мы не поедем. О справедливости здесь и речи быть не может: слишком много несправедливостей происходит по обе стороны границы, да и вообще в мире. Жаль», — цитирует российскую писательницу РБК.
Писательница также добавила, что она не хочет комментировать ситуацию с политической точки зрения и определять «правых и виноватых» в конфликте, а единственной целью посещения Арцаха было прекращение конфликта путем переговоров.