Նիկոլ Փաշինյանի սպասվող հրաժարականի պատճառով ՀԱՊԿ նիստը Երևանից տեղափոխվել է Մոսկվա
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը որոշվել է Երևանից տեղափոխել Մոսկվա: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Նիստը կկայանա հոկտեմբերի վերջին: Կալաշնիկովի խոսքով՝ նիստի տեղափոխումը կապված է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի սպասվող հրաժարականի և ԱԺ լուծարման հետ:
«Հայաստանի խորհրդարանն, ամենայն հավանականությամբ, կկատարի իր պարտականությունները մինչև նոր ընտրությունները: Սակայն եթե ամեն բան ընթանա այնպես, ինչպես մենք ենք ենթադրում, ապա ո՞ւմ հետ ենք անցկացնելու նիստը, ժամանակավոր պաշտոնակատարների՞: Դա անտրամաբանական է և սխալ»,- ասել է Կալաշնիկովը:

Заседание ОДКБ перенесли из Еревана в Москву
Заседание Парламентской ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), которое изначально планировалось провести в Ереване, перенесено в Москву, сказал журналистам глава комитета Госдумы по делам СНГ Леонид Калашников, передает РИА Новости.
Заседание пройдет в конце октября. По словам Калашникова, решение перенести заседание в Москву связано с проведением в Армении внеочередных парламентских выборов. К концу октября нынешний парламент будет распущен.
"В Армении парламент, скорее всего, все равно будет исполнять обязанности до новых выборов. Но если обстановка будет складываться так, как сейчас, то с кем нам проводить Парламентскую ассамблею? С исполняющими обязанности депутатами? Это нелогично, неправильно", — заявил Калашников журналистам.