«Արմեն Սարգսյանը «ոչ պաշտոնական» բանակցություններ է վարել Սերգեյ Լավրովի հետ». Коммерсант
Ռուսական Коммерсант պարբերականը հոդված է հրապարակել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ անցած շաբաթ Մոսկվա կատարած այցի մասին:
Պարբերականի աղբյուրի համաձայն՝ Արմեն Սարգսյանը Մոսկվա է մեկնել հոկտեմբերի սկզբին Նյու Յորք և Փարիզ կատարած այցերից հետո՝ ՌԴ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարության հետ հանդիպումներ անցկացնելու նպատակով:
«Տեղեկությունն այն մասին, որ Արմեն Սարգսյանը ժամանել է Մոսկվա և հանդիպել Սերգեյ Լավրովի և Գրիգորի Կարասինի հետ, հաստատել են ՌԴ պետական կառույցներում: Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով Մոսկվա էր ժամանել հուլիսին: Սակայն այս անգամ նրա այցի մասին չի հայտարարվել, քանի որ ոչ պաշտոնական բնույթ է կրել»,- գրում է Коммерсант-ը:
Նշվում է, որ բանակցությունների գլխավոր թեման են դարձել հայ-ռուսական հարաբերությունները, իրավիճակը ՀՀ-ում՝ խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին, և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:

Президент Армении в Москве провел «неофициальные» переговоры с Лавровым: Коммерсант
Российская газета «КоммерсантЪ» опубликовала статью о состоявшемся на прошлой неделе неофициальном визите президента Армении Армена Саркисяна в Москву.
Согласно источникам издания, Армен Саркисян прибыл в Москву после посещения Нью-Йорка и Париже в начале октября для проведения встреч с руководством внешнеполитического ведомства России.
«Информацию о том, что после этого Армен Саркисян задержался в Москве, где встретился с Сергеем Лавровым и Григорием Карасиным, «Ъ» подтвердили два информированных источника в госструктурах РФ. В Москве Армен Саркисян был с рабочим визитом в июле. В этот раз информация не разглашалась, так как переговоры имели статус неформальных», — пишет «КоммерсантЪ».
Отмечается, что главными темами неофициальных встреч Армена Саркисяна с главой МИД России Сергеем Лавровым и статс-секретарем, заместителем министра иностранных дел Григорием Карасиным стали российско-армянские отношения, ситуация в республике накануне возможных парламентских выборов и казус вокруг генсека ОДКБ, представителя Армении Юрия Хачатурова, в отношении которого возбуждено уголовное дело.