Մակրոնն առաջիկայում կմեկնի Բաքու
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն առաջիկայում կմեկնի Ադրբեջան, գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով ֆրանսիական La Tribune պարբերականին:
Պարբերականը նշում է, որ Ադրբեջան այցի հրավերը Մակրոնն ստացել է Իլհամ Ալիևից, ով հուլիսի 20-ին այցելել էր Ֆրանսիա:
Ըստ տեղեկության՝ Ֆրանսիայի նախագահը հոկտեմբերի 11-12-ը կայցելի նաև Հայաստան, որտեղ կմասնակցի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին:
La Tribune-ը նշում է, որ Բաքվում Մակրոնի և Ալիևի այցի հիմնական թեմաները կլինեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն ու ռազմատեխնիկական համագործակցությունը:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանը հետաքրքրված է ֆրանսիական Naval Group-ից Gowind, Adroit (OPV 90) նավերի գնմամբ: Պայմանագրի գինը կազմում է 400-500 միլիոն եվրո:

Пятница, 05 Октября, 2018 года, 15:40
На следующей неделе президент Франции Эммануэль Макрон отправится с визитом в Азербайджан, сообщает газета La Tribune.
Издание отмечает, что приглашение посетить Азербайджан Макрон получил от президента Ильхама Алиева во время его визита во Францию 20 июля.
Согласно информации, президент Франции также посетит Армению, где 11-12 октября состоится саммит Франкофонии.
Вместе с тем, по информации La Tribune, основными темами переговоров Макрона в Баку будет нагорно-карабахское урегулирование и военно-технический контракт на поставку морских патрульных кораблей.
Азербайджан заинтересован в покупке у французской Naval Group трех патрульных кораблей Gowind, Adroit (OPV 90), которые будут построены на бакинском судостроительном заводе. Сумма контракта составляет 400-500 миллионов евро.