ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները խափանել են Ռուսաստանի խոշոր ռազմական գործարքը
Ռուսաստանը հետաձգել է Սու-35 11 կործանիչների մատակարարումն Ինդոնեզիային՝ «ԱՄՆ-ի հակառակորդներին պատժամիջոցների միջոցով հակազդելու մասին» (CAATSA) օրենքի շրջանակներում ընդունված ամերիկյան պատժամիջոցների պատճառով: Այս մասին հայտնում է «Коммерсантъ»-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Նշվում է, որ մատակարարման առաջին փուլը պետք է սկսվեր հոկտեմբերին, սակայն ԱՄՆ-ն Ինդոնեզիային երաշխիքներ չի տվել, որ իր նկատմամբ սահմանափակող միջոցներ չի կիրառի՝ Ռուսաստանի հետ համագործակցության համար:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ պլանավորվում էր նաև վարկային սխեմա կիրառել, որը համաձայնել էր տրամադրել առևտրային բանկը, սակայն, պատժամիջոցների պատճառով, բանկը ևս հրաժարվել է:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ը նոր պատժամիջոցներ էր սահմանել ռուսական պետական «Ռոսօբորոնէքսպորտ» ընկերության նկատմամբ՝ ծառայությունների, ապրանքների, տեխնոլոգիաների մատակարարման համար:

Индонезия "отложила" закупку военных самолетов у России из-за санкций США
Россия отложила поставку Индонезии 11 истребителей Су-35 из-за санкций США в рамках закона «О противодействии противникам США посредством санкций» (CAATSA). Об этом сообщает «Коммерсантъ» со ссылкой на источники.
Отмечается, что поступления первой машины ожидали в октябре, но США не дали Индонезии гарантий не применять в отношении нее ограничительные меры из-за сотрудничества с Россией.
Также, по информации издания, в поставке планировалось использовать кредитную схему, средства под которую согласился выделить коммерческий банк. Однако он тоже отказался из-за угрозы санкций.
Напомним, Соединенные Штаты ввели новые санкции против российской государственной компании "Рособоронэкспорт" за поставки товаров, технологий и услуг, которые можно использовать для изготовления оружия массового поражения Ирана, Сирии и КНДР.