Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը՝ Փաշինյան-Ալիև զրույցի մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի աշխատակազմը հաղորդագրություն է տարածել՝ անդրադառնալով երեկ Դուշանբեում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած զրույցին:
«Կողմերը հաստատել են հանձնառությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին, հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը՝ հայ-ադրբեջանական շփման գծում միջադեպերի կանխման համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ: Բացի այդ, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը նշում է, որ կողմերը որոշել են համապատասխան կառույցների միջև օպերատիվ կապի հաստատման մեխանիզմներ մշակել:
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով իր և Ալիևի զրուցին, ասել էր.
«Առարկայական խոսակցություն ստացվեց իմ ու Իլհամ Ալիևի միջև, և արդյունքում մի քանի կարևոր կետեր արձանագրեցինք։ Մենք պայմանավորվեցինք, որ մեր պաշտպանության նախարարներին հանձնարարություն տանք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել սահմանագծում լարումն իջեցնելու վերաբերյալ։ Խոսքը վերաբերվում է սահմանային միջադեպերը կանխելուն ուղղված քայլերին։ Սա կարևոր պայմանավորվածություն է»:

Пресс-служба Ильхама Алиева — о его встрече с Пашиняном
На полях саммита СНГ в Душанбе состоялся разговор между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Об этом говорится в сообщении пресс-службы главы государства, распространённом в пятницу.
Как отмечается в сообщении, стороны выразили приверженность переговорам по урегулированию армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, укреплению режима прекращения огня для предотвращения инцидентов на линии соприкосновения сторон и на границе между Арменией и Азербайджаном.
Стороны решили выработать механизмы по установлению оперативной связи между соответствующими структурами, сказано в сообщении пресс-службы президента Азербайджана.