Վրաստանի նախագահը մեղադրել է Ռուսաստանին՝ Աբխազիան և Հարավային Օսիան օկուպացնելու մեջ
Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին կոշտ հայտարարություններ է արել Ռուսաստանի հասցեին՝ մեղադրելով Մոսկվային ագրեսիայի և վրացական տարածքների օկուպացման մեջ: Միևնույն ժամանակ, նա ասել է, որ Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև պատերազմը չի սկսվել 2008թ. օգոստոսին, այլ 1991 թվականին:
«Կտրուկ «հարձակումը» Ռուսաստանի հասցեին Վրաստանի նախագահը ցուցաբերել է Լեհաստանի, Լիտվայի և Լատվիայի ԱԳ նախարարների, ինչպես նաև Ուկրաինայի փոխվարչապետ Պավել Ռոզենկոյի հետ հանդիպման ժամանակ», այս մասին փոխանցում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ նշելով, որ Գեորգի Մարգվելաշվիլին հայտարարել է, թե իր կարծիքով, Ռուսաստանն սկսել է հիբրիդային պատերազմ Վրաստանի դեմ 1991-1992թթ., այնուհետև առանձնացվել են Հանրապետությունից երկու մարզերը՝ Աբխազիան և Հարավային Օսիան:
Լեհաստանի ԱԳ նախարար Չապուտովիչն իր հերթին՝ մեկնաբանելով Հարավային Օսիայի սահմանային խոչընդոտների կարգավորման գործընթացն, ասել է, որ ոչ մի երկիր չի կարող ուժով փոխել մեկ այլ երկրի սահմանները և նման արարքները պետք է դիտվեն որպես միջազգային իրավունքի խախտումներ:

Президент Грузии обвинил Россию в оккупации Абхазии и Южной Осетии
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили сделал жесткие заявления в адрес России, обвинив Москву в агрессии и оккупации грузинских территорий. При этом он заявил, что война России с Грузией началась не в августе 2008, а в 1991 году.
Резкий выпад в адрес России со стороны президента Грузии прозвучал сегодня во время его встречи с главами МИД Польши, Литвы и Латвии Яцеком Чапутовичем, Линасом Линкявичюсом и Эдгаром Ринкевичем, а также вице-премьером Украины Павлом Розенко. Как передает "Интерфакс", Маргвелашвили отметил, что по его мнению Россия начала гибридную войну против Грузии в 1991-1992 годах и отделила тогда от республики два региона - Абхазию и Южную Осетию.
Он отметил, что не нужно бояться называть вещи своими именами и обвинил Россию в том, что она осуществляет против суверенного государства "агрессию", "оккупацию", "попрание всех международных норм".
Глава МИД Польши Чапутович в свою очередь, комментируя процесс возведения Южной Осетией пограничных заграждений, заявил, что ни одна стране не может с помощью силы изменять границы другой страны и такие действия нужно рассматривать, как нарушение международного права.