«Հայ-ռուսական համաձայնագրերը չեն վերանայվի». ռուս փորձագետ
Երևանի և Մոսկվայի հարաբերություններն առանձնահատուկ բնույթ են կրում և կապված չեն որևէ կոնկրետ անձի հետ, կողմերը շահագրգռված են երկկողմ համաձայնություններով ընդունված պարտավորություններն իրականացնելու գործում: Այս մասին РИА Новости գործակալությանն ասել է ՄԳԻՄՕ-ի՝ տարածաշրջանային անվտանգության և Կովկասի հարցերով կենտրոնի աշխատակից Վադիմ Մուխանովը:
Փորձագետի խոսքով՝ Հայաստանում կատարվող իրադարձությունները հին և նոր իշխանությունների միջև ներքաղաքական պայքարի հետևանք են, որը մինչ այժմ չի ավարտվել: Նրա կարծիքով՝ հավանական է, որ Երևանը կարող է փոխել ՀԱՊԿ-ում իր ներկայացուցչին, սակայն դա չի փոխի այդ կազմակերպության շրջանակներում Հայաստանի պարտավորություններն ու չի անդրադառնա Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների վրա:
«Խաչատուրովը անձեռնմխելի կերպար չէ Երևանում, և ամենակարևորը՝ այդ գործի հետ կապ չունեն երկկողմ հարաբերությունները: Եթե այդ կազմակերպությունում ՀՀ-ն նոր ներկայացուցիչ ունենա, ապա դա չի փոխի ձևաչափն ու երկկողմ հարաբերությունների կորիզը»,- ասել է Մուխանովը:
Փորձագետը նշել է, որ եթե վերանայվեն Երևանի և Մոսկվայի միջև համաձայնագրերի պայմանները, հատկապես՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում, բավականին շատ արտոնություններ կան:
«Սպառազինության մատակարարումն իրականացվում է ցածր գներով, և այդ ոլորտում մեր հարաբերությունները տարբերվում են մի շարք այլ երկրների հետ հարաբերություններից»,- հավելել է ռուս փորձագետը:
Մուխանովը նաև նշել է անվտանգության, սահմանների պահպանության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կայունության ապահովման հարցերում Հայաստանի համար Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարևորությունը:

Российско-армянские соглашения пересматривать не будут, заявил эксперт
Отношения Москвы и Еревана носят особый характер и не завязаны на конкретной персоналии, стороны заинтересованы исполнять принятые по двусторонним соглашениям обязательства, заявил РИА Новости старший научный сотрудник Центра проблем Кавказа и региональной безопасности МГИМО Вадим Муханов.
По оценке эксперта, события в Армении являются следствием острой внутриполитической борьбы между представителями старой и новой власти, которая до сих пор не закончилась. По его мнению, весьма вероятно, что Ереван может пойти по пути замены своего представителя в ОДКБ, но это не изменит обязательств в рамках организации и не отразится на двусторонних отношениях с РФ.
"Пока говорить о том, что ситуация с Хачатуровым является спусковым крючком для смены всего внешнеполитического курса Армении, явно преждевременно… Фигура Хачатурова не является какой-то неприкосновенной в Ереване, и самое главное – на ней не завязаны двусторонние отношения. Если будет другой представитель Армении в этой организации, мне кажется, это не должно изменить формат и начинку двусторонних отношений", — заявил Муханов.
"Если мы посмотрим на условия определенных соглашений, на формат соглашений между Москвой и Ереваном, особенно в военно-технической области, там есть много позиций достаточно льготного характера. Поставки вооружений происходят по сниженным ценам, и отношения в этой области между Москвой и Ереваном отличаются, например, от аналогичных отношений с целым рядом других стран", — заявил Муханов.
Муханов также отметил важность для Армении вопросов безопасности, охраны границ и поддержания стабильности в зоне нагорно-карабахского конфликта. "Все это демонстрирует высокую заинтересованность Еревана в сохранении военно-технического взаимодействия, военно-политического альянса с Москвой", — добавил он.