Ռուսաստանը պահանջել է տալ Սկրիպալների թունավորման մեջ կասկածվողների անունները
Ռուսաստանը ցանկանում է Բրիտանիայի պաշտոնյաներից լսել Սերգեյ և Յուլյա Սկրիպալների թունավորման համար կասկածվողների անունները: Այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայում Ռուսաստանի դեսպան Ալեքսանդր Յակովենկոն:
«Ցավոք, բրիտանական կողմի պաշտոնական հայտարարությունները չկան, ես ուզում եմ այն լսել Շոտլանդիայից, Արտաքին գործերի նախարարությունից: Թերթերի բազմաթիվ տարբերակները չեն հաստատվում պաշտոնական մակարդակով»,- ասել է Յակովենկոն դեսպանների հանդիպման նախօրեին՝ մեկնաբանելով ԶԼՄ-ների հաղորդումները կասկածյալների անունների և դրանց ծագման վերաբերյալ:
Նրա խոսքերով, ամեն անգամ դեսպանությունը բրիտանական ԱԳՆ-ից խնդրում է հաստատել տարբեր վարկածներ, սակայն դիվանագիտական նոտա, որպես պատասխան, չի ստանում:
Նա հիշեցրել է, որ Մեծ Բրիտանիայի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականն ավելի վաղ գրությամբ ասել էր, որ հետաքննությունը կասկածյալներ չունի: «Սա ցույց է տալիս, որ հետաքննությունը փաստեր չունի, սակայն հաջորդ օրը Ռուսաստանը բառացիորեն մեղադրում էր, որ իմ երկիրը ներգրավված է թունավորումների մեջ, ինչը լիովին չի համապատասխանում իրականությանը», - ավելացրել է Յակովենկոն:

Россия потребовала назвать имена подозреваемых в отравлении Скрипалей
Россия хочет услышать от официальных британских лиц имена подозреваемых в отравлении Сергея и Юлии Скрипалей, заявил посол РФ в Великобритании Александр Яковенко.
"Это сообщения в СМИ, официальных заявлений британской стороны, к сожалению, нет. Я хочу услышать от Скотланд-ярда, от Форин-офиса. Многие версии в газетах не подтверждаются на официальном уровне", — сказал Яковенко перед совещанием послов в ответ на просьбу прокомментировать сообщения СМИ об именах подозреваемых и их происхождении.
По его словам, каждый раз посольство просит британский МИД подтвердить различные версии, но не получает ответа на дипломатические ноты.
Он напомнил, что советник по национальной безопасности Британии сказал ранее под запись, что у следствия нет подозреваемых. "Это говорит о том, что у следствия нет никаких фактов. А ведь Россию сразу буквально на следующий день обвинили в том, что моя страна причастна к отравлению, что совершенно не соответствует действительности", — добавил Яковенко.