Ի՞նչ սպասել Պուտինի և Թրամփի այսօրվա հանդիպումից
Այսօր՝ հուլիսի 16-ին Հելսինկիում տեղի կունենա Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը, որը պետք է անդրադառնա ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների մեծ օրակարգին: Թեպետ նախագահներն այնքան էլ շատ ժամանակ չեն ունենա, իսկ փորձագետներն մեծ ազդակներ չեն սպասում այդ հանդիպումից, սակայն, ինչպես ասում են, հույս կա, որ զրույցը հնարավորություն կտա տեղաշարժել հարաբերությունները «մեռած» վիճակից, փոխանցում է Газета-ն:
Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի համար սա կլինի երրորդ անձնական հանդիպումը:
Դրանից առաջ նրանք հանդիպեցին Գերմանիայում կայացած G-20 գագաթնաժողովին, 2017 թվականի ամռանը, ինչպես նաև նույն տարվա նոյեմբերին Վիետնամի ԱԽՏՀ-ի գագաթաժողովին:
Այն, որ Թրամփը ցանկանում է լիարժեք հանդիպում անցկացնել Պուտինի հետ, հայտնի դարձավ մարտի վերջին, սակայն կայանալիք գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները հազիվ թե լիարժեք կոչվեն: Դրանց փաստացիորեն չի մասնակցել ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, իսկ ամբողջ հիմնական աշխատանքն իրականացրել է ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդական Ջոն Բոլթոնը:
Բոլթոնն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ում «չեն ակնկալում կոնկրետ արդյունքներ այդ հանդիպումից, քանի որ շատ ժամանակ է անցել երկու երկրների ղեկավարների վերջին պաշտոնական գագաթնաժողովից»:

В ожидании чуда: чего ждать от встречи Путина и Трампа
16 июля президент России Владимир Путин и президент США Дональд Трамп встретятся в Хельсинки для проведения саммита, который должен затронуть большую повестку российско-американских отношений. Времени у президентов будет немного, больших порывов эксперты не ждут, однако есть надежда, что разговор даст возможность сдвинуть отношения с мертвой точки.
Для Владимира Путина и Дональда Трампа это будет уже третья личная встреча. До этого они встречались на саммите «большой двадцатки» в Германии летом 2017 года, а также на саммите АТЭС во Вьетнаме в ноябре того же года.
Хотя о том, что Трамп хочет провести полноценную встречу с Путиным, стало известно в конце марта, подготовку к саммиту трудно назвать полноценной. В ней практически не участвовал госдеп США, а вся основная работа легла на плечи советника президента по национальной безопасности Джона Болтона.
Сам Болтон ранее заявил, что в США «не ожидают каких-то конкретных результатов от этой встречи, так как очень много времени прошло без официального саммита между руководителями двух стран».