Էրդողանն սպառնում է պատերազմ սկսել Իրաքում
Թուրքիան հարվածներ կհասցնի Իրաքի քրդական Քանդիլ, Սինջար և Մահմուր բնակավայրերի ուղղությամբ Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության դեմ պայքարելու՝ Իրաքի իշխանությունների անկարողության դեպքում: Այս մասին այսօր թուրքական CNN Turk հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը, հաղորդում է РИА Новости-ն:
«Եթե Բաղդադն ասի, որ ի վիճակի չէ լուծել քրդական խնդիրը, ապա մենք ոչ ոքից չենք հարցնի և հարված կհասցնենք Սինջարի, Քանդիլի և նույնիսկ Մահմուրի ուղղությամբ»,- ասել է Էրդողանը:
Նա նշել է, որ Թուրքիան մշտապես ռազմական գործողություններ է անցկացնում Իրաքում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության դեմ:

Эрдоган угрожает начать войну в Ираке
Турция нанесет удары по курдским иракским регионам Кандиль, Синджар и Махмур в случае неспособности иракских властей справиться с формированиями запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана (РПК), заявил турецкий президент Тайип Эрдоган в эфире телеканала CNN Turk, передает РИА Новости.
"Если Багдад скажет, что не способен решить проблему (с РПК), то мы, ни у кого более не спрашивая, ударим по Синджару, Кандилю (оба на севере Ирака) и даже Махмуру (в 100 километрах к Багдаду)", — сказал Эрдоган.
Президент Турции уточнил, что воздушные налеты могут произойти "в любой момент, однажды вечером".
Источник отмечает, что Турция регулярно проводит военные операции в Ираке против Рабочей партии Курдистана (РПК), которая объявлена вне закона властями Анкары.