Ռուսաստանը պատժամիջոցներ է սահմանում ԱՄՆ-ի դեմ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է Պետդումայի և Դաշնային խորհրդի կողմից ընդունված օրենքը, որը պատասխան միջոց է ԱՄՆ-ի և այլ երկրների «ոչ բարեկամական գործողություններին», հաղորդում է РИА Новости-ն:
Օրենքը ենթադրում է ատոմային, հրթիռաշարժիչային և ավիակառուցման ոլորտներում ոչ բարեկամական երկրների հետ Ռուսաստանի և ռուսական ընկերությունների միջազգային համագործակցության դադարեցում:
Ինչպես նաև խոսքն արգելքի մասին է, որով սահմանափակվում է ամերիկյան ընկերությունների հասանելիությունը պետական և ոչ պետական գույքի սեփականաշնորհման ընթացակարգին, ամերիկյան ապրանքներին, այդ թվում՝ տեխնոլոգիական սարքավորումներին և պետական ու ոչ պետական գնումներին:

Россия вводит санкции против США
Президент РФ Владимир Путин подписал принятый Госдумой и одобренный Советом Федерации закон об ответных мер на «недружественные действия» США и других стран, сообщает РИА Новости.
Законопроектом предусматривается прекращение или приостановление международного сотрудничества России и компаний с секционными странами в атомной отрасли, ракетно-двигательной отрасли и авиастроении.
Также речь идет о запрете, ограничении допуска американских компаний к процедурам приватизации государственного и муниципального имущества, американских товаров, в том числе технологического оборудования и программного обеспечения, работ, услуг к государственным и муниципальным закупкам.