ԱՄՆ-ի սպորտային մարմնամարզության հավաքականի բժիշկը դատապարտվել է 175 տարվա ազատազրկման
ԱՄՆ-ի սպորտային մարմնամարզության հավաքականի բժիշկ Լարի Նասարը դատապարտվել է 175 տարի ազատազրկման՝ մարզուհիների նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների համար։ Դատավոր Ռոզմարի Աքուիլինան այն մահվան դատավճիռ է անվանել․ «Ես հենց նոր ձեզ մահվան եմ դատապարտել։ Դուք արժանի չեք, որ մի օր դուրս գաք բանտից»,- նշել է նա։
Նշենք, որ լսումների ընթացքում հարցաքննվել է 170 ականատես։ Բժիշկին մեղադրել են բուժման պատրվագով սեռական բնույթի գործողություններ իրականացնելու համար։ Անցած տարվա նոյեմբերին Նասարն իրեն մեղավոր է ճանաչել 10 մարզուհու նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների համար։ Նրա հասցեին ավելի քան 140 մարզուհի է մեղադրանք առաջադրել՝ այդ թվում օլիմպիական խաղերի չեմպիոնուհիներ Սիմոնա Բայլզը, Ալեքսանդրա Ռայզմանը, Գաբրիելլա Դուգլասը և ՄքԿայլա Մարոունին։ 2017-ի դեկտեմբերին նա 60 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել՝ մանկական պորնոգրաֆիա պահելու համար։

Обвиненного в домогательствах врача сборной США приговорили к 175 годам тюрьмы
Бывший врач сборной США по спортивной гимнастике Ларри Нассар приговорен к тюремному заключению на срок до 175 лет за сексуальные домогательства к спортсменкам. Об этом сообщает BuzzFeed.
Приговор был вынесен в среду, 24 января. Судья Розмари Акуилина назвала его смертным. «Я только что подписала вам смертный приговор. Вы не заслуживаете того, чтобы однажды выйти из тюрьмы», — сказала она.
В ходе слушаний были допрошены 170 свидетелей. Врача обвиняли в том, что он под предлогом лечения осуществлял в отношении гимнасток действия сексуального характера.
В ноябре прошлого года Нассар признал себя виновным в 10 случаях домогательств по отношению к спортсменкам. Обвинения в его адрес выдвинули более 140 девушек, включая олимпийских чемпионок Симону Байлс, Александру Райсман, Габриэллу Дуглас и Маккайлу Мароуни. 8 декабря 2017 года Нассар был приговорен к 60 годам тюремного заключения за хранение детской порнографии.