Պերմի դպրոցի վրա հարձակում գործած անչափահասը Ռուսաստանը «ստրուկների երկիր» է անվանել
Անչափահասը, ով Պերմի դպրոցում դանակահարություն է կազմակերպել, աջակցել է ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիին, բացի այդ, բացասական է արտահայտվել Ռուսաստանի հասցեին, հաղորդում է Gazeta-ն:
«Դպրոցում դանակահարություն կազմակերպելուց առաջ տղան ջնջել է «ВКонтакте» կայքում իր բոլոր գրառումները: Սակայն սոցցանցում մնացել են նրա որոշ մեկնաբանություններ, որտեղ նա աջակցում է Նավալնիին և վատ արտահայտվում Ռուսաստանի հասցեին»,- նշում է RT-ն:
16-ամյա տղան մեկնաբանություններից մեկում գրել է.
«Թող նա (Նավալնին) երկիրը կործանի: Միևնույնն է՝ ստրուկների երկիր է»:
Երիտասարդի՝ սոցցանցի էջերում կան նաև բազմաթիվ տեսագրություններ՝ նվիրված ԱՄՆ-ի Կոլորադո նահանգում տեղի ունեցած դպրոցական խոշոր ահաբեկչությանը:
Վերջին տվյալների համաձայն՝ դեպքի հետևանքով 15 դպրոցական է տուժել: Վիրավորների թվում հայ աշակերտուհի կա:

СМИ: школьник, устроивший резню в Перми, поддерживал Навального и называл Россию «страной рабов»
Подросток, устроивший резню в пермской школе, поддерживает Алексея Навального; кроме того, он крайне негативно высказывался о России как о государстве.
«Перед тем как устроить поножовщину в школе, один из нападавших удалил из своего аккаунта во «ВКонтакте» все записи. Однако в соцсетях остались его комментарии, где он высказывался в поддержку Навального», — отмечает RT в своем телеграм-канале.
В комментариях под агитационным плакатом Навального пользователям, выступающим против блогера, 16-летний подросток отвечает: «Пускай он страну развалит. Это все равно страна рабов».
На странице молодого человека также размещено много видеозаписей, посвященных крупнейшему школьному теракту «Колумбайн» в американском Колорадо, передает Ura.ru. Среди них есть ролики, снятые учениками Эриком Харрисом и Диланом Клиболдом перед нападением.