Այս համախտանիշով տառապող կանայք առավել շատ են հակված հանկարծամահության
Համաձայն Փենսիլվանիայի համալսարանի գիտնականների հետազոտությունների՝ այն կանայք, ում մոտ նկատվում է անհանգիստ ոտքերի համախտանիշ, ունեն սիրտ-անոթային հիվանդություններից մահանալու բարձր ռիսկ:
Այս մասին գրում է Medical Xpress: Հետազոտությանը մասնակցել է 57417 կին, միջին տարիքը՝ 67: Նրանց շրջանում հանկարծամահության ռիսկը կազմել է 43%: Հետազոտությունն անց է կացվել 10 տարի շարունակ: Ամեն 2 տարին մեկ կանայք հաղորդել են իրենց ինքնազգացողության մասին: 10 տարում գրանցվել է մահվան 6448 դեպք՝ տարատեսակ պատճառներից:
Հայտնաբերել կապն անհանգիստ ոտքերի համախտանիշի ու քաղցկեղից մահացության միջև չի հաջողվել:
Գիտնականները նշել են, որ ԱՈՍ-ն ուղեկցվում է ճարպակալությամբ ու բարձր զարկերակային ճնշմամբ:
Անհանգիստ ոտքերի համախտանիշին բնորոշ են այնպիսի զգացողություններ, ինչպիսիք են սրունքներով վազող մրջյուններն, էլեկտրական հոսքի զգացողությունը, ծակծկոցը, դողը, այրումը: Այս տհաճ զգացողություններն ի հայտ են գալիս հիմնականում գիշերը՝ քնելու ժամանակ և հանգստի պահին: Այս մարդկանց համար դժվար է լինում քնելը:
ԱՈՍ-ի տարածված պատճառներն են՝ երկաթի ու B խմբի վիտամինների պակաս, շաքարային դիաբետ, ալկոհոլիզմ, երիկամային ու սրտային անբավարարություն, թոքերի խրոնիկ օբստրուկտիվ հիվանդություն, անոթային անբավարարություն և այլն:

Если у женщины есть этот синдром, она может умереть абсолютно неожиданно!
Согласно исследованиям ученых из Университета Пенсильвании, женщины с синдромом беспокойных ног (СБН) имеют высокий риск смерти от сердечно-сосудистых заболеваний, пишет Medical Xpress.
57 417 женщин приняли участие в исследовании. Их средний возраст составил 67 лет. Риск смерти из-за болезней сердца у испытуемых с СБН оказался выше на 43%.
Исследование проводилось на протяжении 10 лет. Каждые два года женщины предоставляли данные о состоянии своего здоровья. За все это время ученые зафиксировали 6448 смертей. Их причины различны.
Выявить связь между СБН и смертностью от рака исследователям не удалось.
Ученые отметили, что синдром беспокойных ног сопровождается такими заболеваниями, как ожирение или высокое артериальное давление.
Что же такое СБН?
Синдром беспокойных ног имеет характерные проявления: мурашки, бегающие по голени, ощущение электрического разряда, покалывание, дрожь, жжение. Такие неприятные ощущения в ногах появляются вечером или ночью во время сна или в состоянии покоя. Людям с СБН бывает сложно уснуть.
Вот самые распространенные причины СБН:
дефицит железа или витаминов группы В,
сахарный диабет,
алкоголизм,
почечная и сердечная недостаточность;
хронические обструктивные заболевания лёгких или хроническая венозная недостаточность и др.
Вот у кого чаще всего возникает СБН:
Синдром беспокойных ног у детей может быть связан с отсутствием внимания со стороны родителей. Как следствие - у ребенка начинаются психологические нарушения.
Синдром встречается при беременности. Чаще всего - в третьем триместре, расстройство может быть связано с железодефицитной анемией.