«Թուրքիան չի բացի Հայաստանի հետ սահմանն առանց ԼՂ հակամարտության կարգավորման». Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը Բաքու կատարած այցի ժամանակ խոսել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման անհնարինության մասին՝ առանց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, հաղորդում է Sabah-ը:
«Մենք ցանկանում ենք լավ հարաբերություններ ունենալ մեր հարևանների հետ, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը բացարձակ պայման է, որպեսզի Թուրքիան կարգավորի Հայաստանի հետ հարաբերությունները»,- ասել է Էրդողանը:
Էրդողանը նաև նշել է, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ սահմանի բացման հույս չպետք է ունենա, «քանի դեռ օկուպացված է Ադրբեջանի տարածքի 20%-ը, և քանի դեռ 1 միլիոն ադրբեջանցիները չեն վերադարձել իրենց հարազատ հողեր»:

Эрдоган: Турция не улучшит отношения с Арменией без урегулирования карабахского конфликта
Президент Турции Тайип Эрдоган заявил в субботу в Баку о невозможности улучшения отношений с Арменией без урегулирования карабахского конфликта. Об этом пишет газета Sabah.
"Мы хотим иметь хорошие отношения с нашими соседями, но решение карабахской проблемы является абсолютным условием для того, чтобы Турция улучшила отношения с Арменией", - приводит издание слова турецкого лидера.
Эрдоган также сказал, что Армении не стоит рассчитывать на открытие границы с Турцией до тех пор, пока "она оккупирует 20% территорий Азербайджана и препятствует возвращению 1 млн азербайджанцев на свои родные земли".