Ռուսաստանը չեղարկել է Միքայել Հարությունյանի հետախուզումը
Ռուսաստանը չեղարկել է ԱՊՀ միջպետական հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզումն իր տարածքում: Այս մասին հաղորդում է Интерфакс-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրը:
«Հարությունյանի նկատմամբ 2008թ. մարտի 1-ի գործով նյութերն ուսումնասիրելուց հետո որոշում է ընդունվել չեղարկել ՌԴ տարածքում նրա հետախուզումը»,- ասել է գործակալության աղբյուրը:
Այդպիսով, աղբյուրի խոսքով, Ռուսաստանում նրան ոչինչ չի սպառնում:
Գործակալության աղբյուրը հստակեցրել է նաև, որ ավելի վաղ Մոսկվային պաշտպանության նախկին նախարարի ձերբակալման և հանձնման վերաբերյալ հարցում էր ուղարկվել ոչ թե ՀՀ դատախազությունից, այլ Միջպետական հետախուզության գծով:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ռուսաստանը Միքայել Հարությունյանին չի արտահանձնի Հայաստանին, քանի որ վերջինն ունի ռուսական քաղաքացիություն:

Россия отменила розыск опального экс-министра обороны Армении Арутюняна
Объявленный в межгосударственный розыск СНГ экс-министр обороны Армении генерал-лейтенант Микаел Арутюнян снят с розыска на территории РФ, сообщил "Интерфаксу" информированный источник.
"После изучения материалов в отношении Арутюняна, обвиняемого по делу о событиях 1 марта 2008 года в Ереване, принято решение об отмене его розыска на территории РФ", - сказал собеседник агентства.
Таким образом, пояснил он, в России опальному генералу ничего не грозит. Но, как отметил источник, в случае появления Арутюняна в странах СНГ он может быть арестован и выдан в Армению.
Источник уточнил также, что запрос об аресте и выдаче экс-министра обороны поступил в Москву некоторое время назад не от Генпрокуратуры Армении, а по линии межгосударственного розыска. В поступившем ордере на арест указан даже домашний адрес обвиняемого в российской столице.