Երեքշաբթի, 21 օգոստոսի, 2018 թ., 14:35
Դասընթացները կսկսվեն 2018թ. սեպտեմբերից և կանցկացվեն «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամի աջակցությամբ: Դասընթացը նախատեսված է երկու կիսամյակի համար:
«Մենք ոչ միայն առաջարկում ենք ևս մեկ նոր լեզու սովորել մեր ֆակուլտետում։ Մեր հետաքրքրությունը հայերենի նկատմամբ կապված է հնագույն ու շատ կարևոր մշակույթին մոտ լինելու հնարավորությամբ»,- ասել է Լիսաբոնյան համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետի դեկան Միգել Տամենը։
Պորտուգալացի ուսանողների համար նոր լեզուն կդասավանդի «Պորտուգալիա-Հայաստան բարեկամության միության» անդամ Լիա Խաչիկյանը, ով Հայաստանից Պորտուգալիա է տեղափոխվել 2014-ին:

Армянский язык будут изучать в одном из крупнейших университетов Португалии
Преподавание начнется с сентября 2018 года и будет осуществляться при финансовой поддержке фонда «Галуст Гюльбенкян». Курс рассчитан на два семестра.
«Мы не просто предлагаем изучать еще один язык на нашем факультете. Наш интерес к армянскому языку связан с возможностью прикоснуться к древнейшей и очень важной культуре», — сказал по поводу запуска нового курса декан филологического факультета Лиссабонского университета Мигел Тамен.
Преподавать новый для португальских студентов язык будет член «Союза дружбы Португалия-Армения» Лия Хачикян, переехавшая из Армении в Португалию в 2014 году.