Մահափորձ Վենեսուելայի նախագահի նկատմամբ. կիրառվել են պայթուցիկներով դրոններ
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի նկատմամբ մահափորձ իրականացրած «Ֆլանելային զինվորներ» խմբավորման թվիթերյան էջը հայտնում է, որ իրենք կիրառել են անօդաչու թռչող սարք՝ պայթուցիկով:
«Մեր նպատակն է եղել C4-ով լցոնված 2 դրոններ ուղղել նախագահական օթյակ, սակայն պատվո պահակախմբի դիպուկահարները ընթացքի մեջ ոչնչացրել են դրանք»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Ըստ հեղինակների՝ հարձակման նպատակն է եղել ցույց տալ, թե որքան խոցելի է կառավարությունը: Նրանք նաև խոստացել են նոր հարձակումներ գործել: «Թիրախն այսօր չխոցվեց, բայց դա ժամանակի հարց է»,- ասել են նրանք:
Assosiated Press-ի տվյալներով՝ հատուկ ծառայություններն արդեն ձերբակալել են մահափորձին մասնակցած մի քանի մարդու, իսկ Մադուրոն պատասխանատվությունը դրել է կոլումբիացի առաջնորդ Խուան Մանուելի և աջ ծայրահեղական խմբավորումների վրա:
«Ֆլանելային զինվորներ» խմբավորումը գոյություն ունի 2014 թվականից: Նրա նպատակն է միավորել Վենեսուելայում գործող ռեժիմի դեմ պայքարող բոլոր խմբավորումները:
Վենեսուելայի նախագահի դեմ մահափորձը իրականացվել է այսօր՝ տոնակատարության ժամանակ: Տեղի է ունեցել պայթյուն, որի հետևանքով վիրավորվել է 7 մարդ:

Президента Венесуэлы пытались убить взрывающимися дронами
Организаторы покушения на президента Венесуэлы Николаса Мадуроиспользовали дроны со взрывчаткой. Об этом сообщается в Twitter группировки «Фланелевые солдаты» (Soldados de Franelas), которая взяла на себя ответственность за произошедшее.
«Наша операция заключалась в том, чтобы два дрона, начиненные С4, долетели до президентской ложи. Снайперы почетного караула сбили их до достижения цели», — говорится в сообщении.
Согласно заявлению группировки, целью покушения было показать уязвимость правительства. «Фланелевые солдаты» обещают, что подготовят новые атаки. «Она [цель] не была достигнута сегодня, но это вопрос времени», — подчеркивается в публикации.
Как пишет Assosiated Press, спецслужбы уже арестовали несколько человек, причастных к покушению. Сам Мадуро возложил ответственность на колумбийского лидера Хуана Мануэля Сантоса и крайне правые радикальные группировки Венесуэлы.
По данным Reuters, группировка «Фланелевые солдаты» существует с 2014 года. Своей целью она называет объединение всех венесуэльских «групп сопротивления», выступающих против действующего режима.
Попытка покушения на венесуэльского президента была совершена 5 августа. Во время празднования 81-летия создания Боливарской национальной гвардии в Каракасе прогремел взрыв. Мадуро эвакуировали, семь военных получили ранения. Председатель Верховного суда Майкель Морено назвал произошедшее терактом.