Facebook-ի բաժնետոմսերի ռեկորդային անկում. տագնապալից նշան Ցուկերբերգի կամ ողջ ֆոնդային շուկայի համար
6283
Ուրբաթ, 27 հուլիսի, 2018 թ., 12:40
Facebook-ի բաժնետոմսերն ԱՄՆ-ում հիմնական առևտրի փակումից անմիջապես հետո ընկել են 24%-ով: Ընկերության արժեքն ընկել է 150 միլիարդ դոլարով, իսկ ընկերության հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգի կարողությունը նվազել է 17 միլիարդ դոլարով:
Անկումն ամերիկյան ֆոնդային շուկայի պատմության մեջ ամենախոշորն է դարձել:
Ըստ հրապարակված տվյալների՝ 2018թ. երկրորդ եռամսյակում Facebook-ի եկամուտն աճել է 42%-ով՝ մինչև 13,2 միլիարդ դոլար: Արդյունքները չեն գոհացրել վերլուծաբաններին և ներդրողներին, ովքեր ակնկալել են 13,4 միլիարդ դոլար:
Բաժնետոմսերի անկման պատճառով սոցցանցն ու իր հիմնադիրը կորցրել են 16,8 միլիարդ դոլար: Նման հաշվարկ է կատարել Bloomberg-ը: Գործակալությունը նաև նշել է, որ Ցուկերբերգը կարող է զրկվել աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում երրորդ տեղից:
2018թ. ընթացքում սոցցանցն արդեն մի քանի անգամ հայտնվել է սկանդալի կենտրոնում: Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ բրիտանական վերլուծական Cambridge Analytica ընկերությունը, որը համագործակցել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախընտրական շտաբի հետ, հավաքել է սոցցանցի 87 միլիոն օգտատերերի տվյալները՝ վերջինների քաղաքական նախընտրությունները վերլուծելու համար: Սկանդալի պատճառով Cambridge Analytica-ն կորցրել է իր բոլոր հաճախորդներին, իսկ Ցուկերբերգն ստիպված է եղել ցուցմունք տալ ԱՄՆ Կոնգրեսում:

Рекордное падение акций Facebook: тревожный звонок для Цукерберга или для всего фондового рынка
Акции Facebook рухнули на 24% сразу после закрытия основных торгов в США. Компания подешевела на $150 млрд, а личное состояние Марка Цукерберга уменьшилось на $17 млрд. Падение, которое может стать крупнейшим за всю историю американского фондового рынка.
Согласно обнародованным данным, во втором квартале 2018 года выручка Facebook выросла на 42% до 13,2 миллиарда долларов. Результаты не устроили аналитиков и инвесторов, ожидавших прибыль в размере 13,4 миллиарда долларов.
Кроме того, наблюдателей разочаровали темпы увеличения числа пользователей: в прошлом квартале рост составил 13%, в этом — 11%.
Из-за падения акций социальной сети ее основатель Марк Цукерберг потерял 16,8 миллиарда долларов, подсчитал Bloomberg. Агентство отмечает, что глава Facebook может лишиться третьго места в рейтинге самых богатых людей мира, если снижение акций компании продолжится.
За 2018 год Facebook уже не в первый раз оказывается в центре скандала. Ранее стало известно о том, что британская аналитическая компания Cambridge Analytica, сотрудничавшая с предвыборным штабом президента США Дональда Трампа, собрала данные 87 миллионов пользователей Facebook для анализа политических предпочтений избирателей.
Из-за разгоревшегося скандала Cambridge Analytica потеряла практически всех своих клиентов и обанкротилась, а главе Цукербергу пришлось давать показания в Конгрессе США. Саму соцсеть оштрафовали почти на 600 тысяч долларов после утечки данных пользователей.