Կամերային վոկալ-սիմֆոնիկ չորս ստեղծագործություններ առաջին անգամ ներկայացվեցին հայ ունկնդրին
Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը և Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը 2017/18 համերգաշրջանը եզրափակեցին ինքնատիպ համերգով: Հուլիսի 20-ին կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան) և երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Ռոբերտ Մլքեյան) ելույթ ունեցան Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռոբերտ Մլքեյանի ղեկավարությամբ՝ ներկայացնելով կամերային վոկալ-սիմֆոնիկ ստեղծագործությունների պրեմիերաներ:
«Համերգային երեկոյին հնչեցին հայաստանյան պրեմիերաներ: Չորս ստեղածագործություններ, որոնք հեղինակել են Հայդնը և Մոցարտը, համերգային երեկոյին ներկայացվեցին առաջին անգամ»,- նշում է դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյանը:
ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործչի խոսքով՝ կամերային երգչախումբը տարեկան ամենաքիչը 25 համերգ է ունենում Հայաստանում, արտերկրի համերգներն էլ չհաշված: Կոլեկտիվը շատ մեծ տեղ է հատկացնում հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների պրոպագանդմանը, միևնույն ժամանակ հայ ունկնդրին ներկայացնելով համաշխարհային երաժշտական ժառանգությունը:
Նշենք, որ 2017/18 համերգաշրջանի փակումն ազդարարող համերգին որպես մենակատարներ նվագախմբի ու երգչախմբի հետ հանդես եկան Սոֆյա Սայադյանը (սոպրանո), Էռա Հովսեփյանը (սոպրանո), Նաիրա Հովհաննիսյանը (մեցցո-սոպրանո), Ռազմիկ Բաղդասարյանը (տենոր), Արմեն Գրիգորյանը (բաս), Թերեզա Ոսկանյանը (երգեհոն):

Четыре камерных вокально-симфонических произведений были впервые представлены армянской аудитории
Национальный камерный оркестр Армении и Национальный камерный хор Армении завершили концертный сезон 2017/18 уникальным концертом. 20 июля камерный оркестр (художественный руководитель и главный дирижер - Ваган Мартиросян) и хор (художественный руководитель и главный дирижер - Роберт Млкеян) выступили с концертом в Доме камерной музыки Комитаса под руководством дирижера, заслуженного деятеля искусств РА Роберта Млкеяна. Коллективы представили премьеры камерных вокально-симфонических композиций.
«Во время концерта были представлены армянские премьеры разных произведений. Четыре произведения Гайдна и Моцарта были исполнены впервые в рамках нашего концерта», - отметил дирижер Роберт Млкеян.
Заслуженный деятель искусств Армении добавил, что камерный хор ежегодно проводит не менее 25 концертов в Армении, не считая концертов, которые колектив представляет за границей. Коллектив уделяет большое внимание пропаганде произведений армянских композиторов и в то же время знакомит армянскую аудиторию с мировым музыкальным наследием.
Следует отметить, что во время концерта Софья Саядян (сопрано), Эра Овсепян (сопрано), Наира Ованнисян (меццо-сопрано), Размик Багдасарян (тенор), Армен Григорян (бас), Тереза ​​Восканян (орган) выступили в качестве солистов с оркестром и хором.
Концертный сезон 2018/19 стартует осенью. Зрителям будут представлены различные оригинальные проекты.